۱۰ اسفند ۱۳۹۸

انواع ماسک های تنفسی

انواع ماسک های تنفسی

شما در محیط‌های آلوده شهری، بیمارستان‌ها به سبب جلوگیری از انتقال عفونت و سایر موقعیت‌های حساس باید از ماسک های تنفسی استفاده کنید اولین و مهم‌ترین وظیفه انواع ماسک  های تنفسی محافظت از شما در مقابل تنفس آلاینده‌ها است.با شیوع بیماری‌های گسترده ویروسی از جمله کرونا و آنفلوانزا اهمیت نیاز به ماسک برای جلوگیری از ابتلا به بیماری بیش از پیش به میزان چشم گیری افزایش پیدا کرده است،
اما در انیجا سوالی مطرح میشود که استفاده از ماسک های تنفسی چه تاثیری روی نگه داری سلامتی ما دارد؟
اگر میخواهید با انواع ماسک های تنفسی بیشتر آشنا شوید پس با ما همراه شوید.

ماسک های پزشکی

ماسک های پزشکی سه لایه با ضخامت های متفاوت و به منظور تنفس راحت تر حین انجام فعالیت کاری یا روزانه طراحی و تولید می شوند. این نوع ماسک ها معمولا از کاغذ یا پنبه و در دو نوع بند دار یا کشی در بازار عرضه میشود.اولین و مهم‌ترین وظیفه ماسک های پزشکی محافظت از شما در مقابل تنفس آلاینده‌ها و جلوگیری از ورود گرد و غبار  و سموم شیمیایی به بدن شما است.متأسفانه این نوع از ماسک‌ها بسیار ضعیف عمل می‌کنند و ذرات کوچک ممکن است هنوز هم بتوانند به ماسک پزشکی نفوذ کنند، به همین دلیل برای پیشگیری از بیماری های ویروسی از جمله کرونا و آنفولانزا توصیه نمی‌شوند.
قیمت:
از آنجایی که ماسک های پزشکی به صورت یکبار مصرف تولید می شوند، از قیمت بسیار مناسبی برخوردار بودند اما اکنون با شیوع کروناویروس و افزایش تقاضا برای خرید ماسک موجب افزایش سرسام آور قیمت این محصول شده است و حتی تا قیمت ۱۵ هزار تومان در بازار فروخته می شود.

 

ویژگی های منحصر به فرد ماسک پزشکی

دارای سه لایه میانی  که ذرات و باکتری ها را دفع می نماید.
دو لایه ی دیگر که لایه های خارجی می باشند از جنس نرم و لطیفی برخوردارند.
قابلیت تنظیم روی بینی

ضد حساسیت و خالی از فایبرگلاس و کش های بدون لاتکس
اجازه تنفس آسان با توجه به مواد به کار رفته در لایه ها
نرم، کم وزن، راحت و و یکبار مصرف
مطابق با هر اندازه و شکل صورت

ماسک های فیلتر دار

افرادی که در شهر  و محیط های آلوده در تردد هستند، ماسک‌های فیلتر دار، می‌توانند بهترین انتخاب برای آن ها باشد.این ماسک‌ها به دلیل فیلتر تعبیه شده روی آن‌هابه عنوان تصفیه کننده هوا نیز شناخته میشوند وهمچنین با داشتن مقادیری کربن فعال، آلاینده‌ها و ذرات مضر را جذب و هوا را تسویه می‌کنند و هوای بازدم دهان و بینی را به طور کامل از محفظه داخلی ماسک خارج کرده و مانع از مرطوب شدن فضای داخلی ماسک می‌شوند،
ماسک فیلتر دار با فیلتر کردن هوا از ورود ذرات آلاینده‌ها و انواع ویروس‌های موجود در هوای شهر یا محیطی که در آن قرار دارید به بدن جلوگیری می‌کند و  شما می‌توانید با استفاده از این نوع ماسک‌ها خود را در برابر  باکتری‌ها، مواد شیمیایی، دود و … محافظت کنید.
قیمت:
این روز ها با بالا رفتن تقاضا برای خرید ماسک های فیلتردار، قیمت آن ها به‌ شکلی تصاعدی افزایش یافته است.همچنین به گفته بزخی از فروشندگان قیمت ماسک‌های فیلتردار که متناسب با تعداد لایه‌های آن ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان بوده، در روزهای اخیر به۲۵تا ۵۰ هزار تومان در سطح عرضه رسیده است.

این نوع ماسک ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به آن ها میپردازیم.

ماسک هوا فیلتردار سری  R

این ماسک تنفسی ایرانی بوده که بهترین و قویترین ماسکهای تنفسی گرد و غبار است . حرف (R) به این معنی است که ماسک در برابر ذراتی با پایه‌ی روغن و نفت به مدت حداکثر ۸ ساعت مقاوم است. اگر در یک ماسک عدد ۹۵ در کنار حرف لاتین (R) درج شده باشد، به این معنی است که از آن می‌توان با اطمینان هنگام نقاشی ساختمان استفاده کرد؛ چرا که اغلب رنگ‌های ساختمانی پایه‌ی روغنی یا نفتی دارند.
انواع آن:
ماسک :R95 این ماسک شامل فیلترهایی است که ۹۵ درصد ذرات معلق بزرگ‌تر از ۰.۳ میکرون را حذف می‌کند. ماسک R95  تا حداکثر ۸ ساعت در برابر ذرات روغنی مقاوم است.
ماسک R99: ماسک R99 شامل فیلترهایی است که ۹۹ درصد ذرات معلق بزرگ‌تر از ۰.۳ میکرون را حذف می‌کند. این ماسک نیز تا حداکثر ۸ ساعت در برابر ذرات روغنی مقاوم است.
ماسک :R100 ماسک R100 نیز با فیلتراسیون ۹۹.۹۷ درصد، ذرات بزرگ‌تر از ۰.۳ میکرون را می‌تواند، حذف کند این نوع ماسک ، نسبت به روغن  تا حداکثر ۸ ساعت مقاوم است.

ماسک هوا فیلتردار سری p

حرف (P) به این معنی است که ماسک بیش از ۸ ساعت در برابر ذراتی با پایه‌ی روغن و نفت مقاوم است. بنابراین اگر دنبال ماسکی می‌گردید که بتواند سلامت شما را در شرایط مختلف تا حداکثر میزان ممکن حفظ کند، باید به دنبال ماسکی باشید که عبارت P100 روی آن درج شده باشد. این عبارت به این معنی است که ماسک نه‌تنها ذرات با پایه‌ی روغنی بلکه حتی ذرات با پایه‌ی غیرروغنی را هم تا مرز ۱۰۰ درصد فیلتر می‌کند.
انواع آن:
ماسک: P95 این ماسک با فیلتراسیون ۹۵ درصد برای ذرات بزرگ‌تر از ۰.۳ میکرون مناسب است و در برابر ذرات روغنی نیز مقاومت دارد.
ماسک:P99 ماسک P99 با فیلتراسیون ۹۹ درصد برای ذرات بزرگ‌تر از ۰.۳ میکرون مناسب است این نوع ماسک نیز در برابر روغن مقاومت دارد.
ماسک: P100 ماسک P100 با فیلتراسیون ۹۹.۹۷ درصد در برابر ذرات بزرگ‌تر از ۰.۳ میکرون و ذرات روغنی مقاوم است.

ماسک هوا فیلتردار سری N

حرف (N) به این معنی است که ماسک موردنظر ضد روغن و نفت نیست. معمولا اعدادی هم در کنار حرف لاتین درج می‌شود؛ فرضا N95 نشان می‌دهد که فیلتر ماسک ۹۵ درصد ذرات معلقی را که پایه‌ی روغنی یا نفتی ندارند، می‌تواند جذب کند.
انواع آن:
ماسک N95: این نوع ماسک، با فیلتراسیون ۹۵ درصد برای ذرات بزرگ‌تر از ۰.۳ میکرون مناسب است. ماسک N95 در برابر ذرات روغنی مقاوم نیست.
ماسک N99 : ماسک N99 ، با فیلتراسیون ۹۹ درصد برای ذرات بزرگ‌تر از ۰.۳ میکرون مناسب است، این ماسک نیز در برابر ذرات روغنی مقاوم نیست.
ماسک N100 : ماسک N100  نیز با فیلتراسیون ۹۹.۹۷ درصد برای ذرات بزرگ‌تر از ۰.۳ میکرون مناسب است و نسبت به روغن مقاوم نیست.

انواع ماسک های تنفسی

مقایسه ماسک فیلتر دار و ماسک پزشکی

همانطور که گفته شد ماسک‌ها انواع مختلفی دارند، اما به‌طور کلی می‌توان آن‌ها را به دو دسته پزشکی و فیلتر دار تقسیم کرد. ماسک‌های پزشکی یا کاغذی که به آن‌ها ماسک جراحی هم گفته می‌شود، در واقع برای محافظت در برابر ذراتی که در فضا پخش می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.این ماسک‌ها نمی‌توانند جلوی ذرات ریزتر و ویروس‌ها را بگیرند، به همین دلیل برای پیشگیری از ویروس های کرونا و آنفولانزا مناسب نیستند.
نوع دوم  ماسک ها، ماسک‌های تنفسی فیلتر دار هستند که خودشان انواع مختلفی دارند و میزان بازدارندگی آنها نیز با یکدیگر متفاوت است
.اما یکی از رایج‌ترین انواع ماسک‌ که معمولا برای پیشگیری از ابتلا به ویروس‌ها نیز پیشنهاد می‌شود، ماسک N95 است که در ادامه به آن میپردازیم.

 

 

آیا ماسک N95 ماسک ها برای پیشگیری از کرونا مناسب است؟


همه‌ی ماسک‌های تنفسی حتی قدرتمندترین آن‌ها قدرتی برای مقابله با بیماری‌ها به طور ۱۰۰ درصد را ندارند و نتایج به دست آمده نشان میدهد که ماسک‌ها نمی‌توانند به طور ۱۰۰% از ورود گازها و ویروس ها به داخل ریه‌ها جلوگیری کنند.
با این وجود چندین نوع ماسک مختلف برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا توسط سازمان‌های بهداشتی در چین و سایر کشورها تولید شده است که بهترین نوع آن ماسک تنفسی N95 میباشد که از ویژگی های حائز اهمیتی بر خوردار است.
ماسک N95 نوعی ماسک فیلتردار تنفسی محسوب می‌شود که  ۹۵ درصد از ذرات معلق در هوا (حتی به اندازه ی ۰.۳ میکرون) را فیلتر می‌کند و  قادر است جلوی ذرات بسیار ریز را بگیرد و از ورود کوچکترین ذرات هوا به داخل بینی و دهان جلوگیری کند و این موضوع نشان می‌دهد تا حد زیادی مصرف‌کنندگان را در برابر بیماری کرونا محافظت می‌کند.این ماسک‌ها یک بار مصرف هستند و نباید بیش از یک روز از آن‌ها استفاده کنید. با وجود تاثیر ماسک N95 نباید در معرض افراد مشکوک به این بیماری قرار بگیرید.
قیمت:
به گفته بعضی از مصرف کنندگان گفته شده است که قیمت ماسک N۹۵ که محافظت آن از همه انواع ماسک‌های فیلتردار بیشتر است، در سال گذشته قیمت تولیدی آن ۱۱ تا ۱۷ هزار تومان بوده، اما در روزهای اخیر به ۵۰هزار تومان هم رسیده است.

طول عمر استفاده از ماسک

مدت‌ زمان استفاده از ماسک‌های فیلتردار به نوع و جنس ماسک و همچنین کیفیت هوا بستگی دارد. ماسک‌های فیلتر دار نوع R، حداکثر تا هشت ساعت قابل استفاده هستند و ماسک‌های فیلتر دار نوع P از چهار ساعت تا سی روز کارایی دارند. در صورتی ‌که کیفیت هوا خیلی بد باشد، توصیه می‌کنیم از یک ماسک‌ بیشتر از یک روز استفاده نکنید.ماسک‌های سوپاپ‌دار، فیلترهای مناسبی دارند و مدت زمان کاربرد آن‌ها بین ۱۸ تا ۴۰ ساعت متفاوت است.همچنین اگر  احساس کردید  روی سطح بیرونی ماسک آلوده شده است و یا حالت خود را از دست داده‌اند و به خوبی روی صورت قرار نمی‌گیرند، باید سریعا اقدام به عوض کردن آن کنید.


نکات مهم در رابطه با استفاده از ماسک برای جلوگیری از کرونا

در چین برای جلوگیری از شیوع کرونا الزام استفاده مردم از ماسک در مکان های عمومی قانونی شد چراکه فردی که بیمار است با استفاده از ماسک میتواند از گسترش بماری جلوگیزی کند ولی فرد سالم با استفاده از ماسک در صورت مواجهه با فرد بیمار تنها ۳۰ درصد شانس بیمار نشدن دارد و پس از مواجهه به احتمال ۷۰ درصد مبتلا شده است , استفاده از ماسک توسط فرد سالم برای این ویروس باعث مصونیت کامل در برابر این بیماری نخواهد شد چراکه ماسک‌ها جلوی چشمان شما را نمی‌پوشانند و ویروس کرونا از راه چشم هم نیز میتوانند به داخل بدن نفوذ می‌کند. بنابراین حتی با داشتن ماسک، از قرار گرفتن در کنار افراد مشکوک به بیماری، خودداری کنید.

طریقه استفاده صحیح  از ماسک ها پزشکی

اگر برای پیشگیری از ویروس کرونا تصمیم به استفاده از ماسک پزشکی گرقته اید، بسیار مهم است که آن را صحیح بپوشید و صحیح دور بیاندازید، در غیر این صورت به جای محافظت از شما  منبعی برای ابتلای شما به ویروس خواهد بود.
_برای پوشیدن صحیح ماسک شما باید نوار فلزی بالای ماسک را روی پل بینی خود قرار دهید سپس کش هارا دور گوش محکم کنید یا اگر ماسک شما از نوع ماسک های بند دار بود بند هایش را پشت سر محکم کنید.مطمعن شوید که ماسک بینی، دهان و چانه شمارا خوب بپوشاند.
_تا زمانی که ماسک روی صورت است به هیج عنوان ماسک را لمس نکنید.
_برای برداشتن ماسک، کش ماسک را از دور گوش ها بگیرید و به هیچ  عنوان به قسمت جلوی ماسک خود دست نزنید زیرا اممکن است به ویروس آلوده شده باشد.
_در مرحله آخر ماسک را جدا کنید و در یک سطل زباله در بسته بیاندازید.
_اگر زمانی که تصادفا ماسک روی صورت خود را لمس کرده اید لازم است فورا دستان خود را بشویید و همچنین اگر ماسک مرطوب شد یا قطرات بخار روی آن جمع شد آن را تعویض کنید و هرگز از یک ماسک دوبار استفاده نکنید

 

در آخر:
همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی انواع ماسک های تنفسی و ماسک های پزشکی برای مقابله ویروس ها و آلودگی ها پرداختیم. لطفا شما هم اگر پیشنهاد یا توصیه‌ای برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا و یا استفاده از ماسک دارید، آن را از طریق کامنت با ما و سایر مخاطبان بریم خرید در میان بگذارید و همپنین برای اطلاعات بیشتر میتوانید به پیج اینستاگرام ما مراجعه کنید.


.

 

این مطلب را از دست ندهید:خرید کفش از تهران
این مطلب را از دست ندهید:معرفی مراکز خرید لوکس تهران

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.