جستجو
دسته بندی کالاها
  Menu Close

  معرفی انواع فیلتر خودرو ( فیلتر هوا، فیلتر روغن، فیلتر سوخت، فیلتر کابین)

  مشاهده به عنوانن جدول فهرست
  مرتب سازی بر اساس
  تصویر   Mobis فیلتر هوا موبیس اپتیما
  تصویر   بهران فیلتر فیلتر روغن پراید - تیبا
  تصویر   بهران فیلتر فیلتر روغن پژو 405-پرشیا -زانتیا - سمند
  تصویر   پایه فیلتر روغن 4 سیلندری هیوندای توسان IX35
  تصویر   پایه فیلتر روغن ام وی ام 530
  تصویر   پایه فیلتر روغن ام وی ام 550
  تصویر   پایه فیلتر روغن ام وی ام ایکس 33
  تصویر   پایه فیلتر روغن جک اس 5
  تصویر   پایه فیلتر روغن چری تیگو 5
  تصویر   پک تعویض فیلتر خودرو مدل MJ12-67
  تصویر   تویوتا فیلتر هوا هایلوکس (طرح)
  تصویر   درب فیلتر روغن پژو 206 تیپ 2 وایکو
  تصویر   رنو فیلتر کابین رنو ساندرو
  تصویر   سرکان فیلتر روغن پژو405 ،سمند سرکان-SF 7730
  تصویر   سرکان فیلتر روغن پیکان1600-وانت پیکان باردو-SF 7140
  تصویر   سرکان فیلتر هوا 206 (کوتاه)
  تصویر   سرکان فیلتر هوا پژو 405 ،پرشیا ، سمند ، سرکان-SF 939
  تصویر   سرکان فیلتر هوای ال90 سرکان-SF 1254
  تصویر   سرکان فیلتر کابین پراید
  تصویر   صافی بنزین هیوندای سانتافه ix45 از سال 2013 تا 2018

  معرفی انواع فیلتر خودرو ( فیلتر هوا، فیلتر روغن، فیلتر سوخت، فیلتر کابین)

  فیلترها ابزاری برای تصفیه مواد مختلف در مکانیسم خودرو به حساب می‌آیند. این ابزارها بنا به بخشی که در آن به کار گرفته می‌شوند، وظایف متفاوتی را بر عهده دارند. تصفیه هر ماده‌ای که به موتور خودرو وارد شده و یا از آن خارجی می‌شود، در سلامت آن تاثیر قابل توجهی دارد. البته این تنها کاربرد فیلتر خودرو نیست. خیلی اوقات فیلترها در جهت جلوگیری از ورود انواع آلاینده‌های خودرو به هوای اطراف مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما این فیلترها خود دارای انواع مختلفی بوده و هر کدام از آنها در بخش متفاوتی از خودرو تعبیه می‌شوند.

  در ادامه با معرفی انواع فیلترخودرو و نقشی که هر کدام در سلامت خودرو، سرنشینان و محیط زیست بازی می‌کنند، می‌پردازیم:

  1. فیلتر هوا

  فیلتر هوا چیست و چه کاربردی در خودرو دارد؟

  فیلتر هوای خودرو یا همان Air Filter همانطور که از اسمش استنباط می‌شود، وظیفه تصفیه هوا را بر عهده دارد. این وسیله هوای ورودی به خودرو و موتور آن را تصفیه می‌کند. ذرات گرد و غبار، رطوبت، دوده و انواع آلاینده‌های موجود در هوا، توسط فیلتر هوای خودرو به دام افتاده و دفع می‌شوند. بدین ترتیب اجزاء داخلی موتور خودرو از وجود این ذرات در امان می‌مانند.

  اما شاید بپرسید که این ذرات ذره‌بینی چه ضرری برای خودرو دارد که ابزار مجزایی برای آن طراحی و تعبیه شده است. پاسخ این سوال به مکانیسم موتور خودرو مربوط می‌شود. بخش‌های مختلفی از موتور خودرو با شروع به کار آن به حرکت می‌افتند. با بالا رفتن سرعت خودرو، حرکت این اجزاء نیز بیشتر می‌شود. همین موضوع باعث ایجاد سایش و فرسودگی در اجزاء می‌شود. اما وجود ذرات و آلاینده‌های محیطی موجود در هوا عاملی برای تشدید فرآیند سایش و آسیب بخش‌های داخلی خودرو است.

  آسیب‌های وارده به اجزاء موتور می‌تواند در عملکرد خودرو اختلال ایجاد کند. این موضوع علاوه بر اینکه سلامت و ایمنی خودرو و ساکنین را تهدید می‌کند، شما را متحمل هزینه هنگفت تعمیر و نگهداری می‌کند.

  فیلتر هوای مرغوب و سالم، در مصرف بهینه سوخت تاثیر بسزایی دارد. البته برای اینکه فیلتر هوا کارایی خود را حفظ کند، باید هر سه تا پنج هزار کیلومتر تعویض شود. علائمی مانند روشن شدن چراغ چک خودرو، بالا رفتن میزان سوخت خودرو و پایین رفتن سرعت آن، نشان می‌دهد که زمان تعویض فیلتر هوا فرا رسیده است.

  متریالی که در تهیه فیلترهای هوا استفاده می‌شود؛ کتان، سلولز و یا اسفنج است.

  1. فیلتر روغن خودرو

  فیلتر روغن چیست و چه کاربردی در خودرو دارد؟

  در خودرو دو نوع روغن متفاوت به کار گرفته می‌شود. روغن ترمز و روغن گیربکس دو روان کننده هستند که در بخش‌های مختلف خودرو به کار گرفته می‌شوند. این روغن‌ها در معرض ورود آلاینده‌ها و ذرات فلزی اجزاء خودرو هستند. ورود این ذرات به روغن، باعث ایجاد اختلال در کارایی آن می‌شود. این موضوع در سلامت خودرو و سرنشینان موقعیت حساسی دارد.

  اگر فیلتر روغنی با کیفیت و کارآمد برای تصفیه روغن‌ها نصب نشود، آنها نمی‌توانند وظایف خود را به درستی انجام دهند. در نتیجه، خاصیت روان کنندگی روغن‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرد. چنانچه اجزاء سیستم ترمز و جعبه دنده به درستی روان، خنک و تمیز نشوند، خودرو نمی‌تواند عملکرد قدرتمندی داشته باشد. نتیجه این رویداد بالا رفت خطر تصادفات و انحراف خودرو از مسیر اصلی است. البته این موضوع آسیب‌های زیادی به خودرو وارد می‌کند. . اما نصب یک فیلتر روغن ساده می‌تواند از این رویداد جلوگیری کند.  بدین ترتیب فیلتر روغن خودرو ذرات را در دام انداخته و دفع می‌کند. بنابراین این نوع فیلتر باید هر چند وقت یکبار تعویض شده تا از کارآمدی آن کاسته نشود.

  همچنین این فیلترها که به اصطلاح انگلیسی Oil Filter  نامیده می‌شود، از ورود روغن فاسد و ذرات موجود در آن به موتور خودرو جلوگیری می‌کنند. این موضوع نیز در سلامت موتور خودرو و افزایش طول عمر مفید آن نقش مهمی دارد. بنابراین تمیز و سالم نگه داشتن فیلتر خودرو در بحث تعمیر و نگهداری آن بسیار موثر است.

  مهم‌ترین علائمی که نشان می‌دهد زمان تعویض فیلتر روغن فرا رسیده است عبارتند از؛ تولید صداهای غیرعادی و ناهنجار از موتور خودرو، وجود دانه‌های شن مانند سفید و سیاه در روغن خودرو و روشن شدن چراغ هشدار خودرو.

  البته زمان تعویض فیلتر روغن تا حد زیادی به شرایط آب و هوایی محیطی که در آن رانندگی می‌کنید نیز بستگی دارد. هر چه میزان آلودگی در هوای منطقه شما بیشتر باشد، فیلتر روغن نیز زودتر آلوده شده  نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

  1. فیلتر سوخت خودرو

  فیلتر سوخت چیست و چه کاربردی در خودرو دارد؟

  فیلتر سوخت که اصطلاح انگلیسی آن Fuel Filter است، همانطور که از اسمش پیداست وظیفه تصفیه کردن سوخت قبل از ورود به خودرو را به عهده دارد. این فیلتر با تصفیه کردن سوخت از ورود هرگونه ناخالصی و آلودگی به خودرو جلوگیری می‌کند.

  بنابراین یا تعبیه این فیلتر در خودرو از بروز هرگونه اختلال در عملکرد آن پیشگیری می‌شود. این فیلتر نیز مانند دیگر فیلترها باید به طور مرتب تعویض شود. علائمی که نشان می‌دهد زمان تعویض فیلتر سوخت فرا رسیده است عبارتند از؛ روشن نشدن خودرو، توقف بی‌دلیل خودرو و همچنین کم شدن شتاب خودرو.

  چیزی که معمول است، فیلتر سوخت خودرو باید هر سال یکبار تعویض شود. اگر بخواهیم این موضوع را با معیار مسافت طی شده عنوان کنیم، ایده‌ال آن هر بیست هزار کیلومتر است.

  1. فیلتر کابین خودرو

  فیلتر کابین چیست و چه کاربردی در خودرو دارد؟

  این فیلتر یا همان Cabin Filter وظیفه تصفیه کردن هوای وارد شده به کابین از فن را به عهده دارد. فیلتر کابین نیز انواع آلاینده‌ها را در بافت خود به دام انداخته و از ورود آن به کابین خودرو جلوگیری می‌کند. این فیلتر مانند دیگر فیلترهای خودرو باید قبل از اینکه کارایی‌اش را به طور کامل از دست بدهد، تعویض شود. پس هر زمان که علائمی مانند؛ بوی نامطبوع دریچه‌های ورودی، کاهش جریان هوای ورودی دریچه‌ها و تولید صدای ناهنجار از فن خودرو بروز پیدا کرد، باید به سرعت نسبت به تعویض فیلتر کابین اقدام کنید.

  ضرورت تعویض فیلترهای خودرو

  تعویض به موقع انواع فیلترهای خودرو از چند جنبه مختلف ضروری است. در ادامه به دلایلی که ضرورت این اقدام را نشان می‌دهد اشاره می‌کنیم:

  ✔ کاهش آلودگی محیط زیست: حتی اگر تعویض به موقع و سلامت فیلترهای خودرو همین یک مزیت را داشته باشد، ضرورت آن برای ما نیازی به اثبات ندارد. سلامت محیط زیست مستقیماً بر روی سلامت شما، کودکانتان و نسل‌های بعد از شما تأثیر می‌گذارد. بنابراین با یک اقدام ساده در جهت تعویض به موقع فیلترهای خودرو، سهم خود را از سالم نگه داشتن محیط زیست پرداخت کنید.

  ✔ مصرف بهینه سوخت: فیلتر سالم و باکیفیت می‌تواند در مصرف سوخت تا بیست و پنج درصد صرفه جویی کند.این موضوع چه به لحاظ هزینه و چه به لحاظ احترام به قوانین پایداری محیط زیست اهمیت زیادی دارد.

  ✔ افزایش طول عمر مفید خودرو و اجزاء داخلی آن: جلوگیری از ورود آلاینده‌ها و ذرات مخرب به موتور خودرو، به سلامت آن و بالا رفتن دوام و ماندگاری اجزاء و بخش‌های داخلی خودرو کمک زیادی می‌کند.

  ✔  افزایش بازده و کارایی موتور و بهبود در عملکرد آن: موتور خودرویی که هوای سالم به آن وارد می‌شود، روغن تصفیه شده‌ای در آن جریان دارد و سوخت آن نیز عاری از ناخالصی است، مطمئناً عملکرد بهتری دارد.

  ✔ کمک به حفظ تمیزی موتور: اجزاء داخلی موتور در صورتی که تمیز باشند؛ دیرتر گرم می‌شوند، گیر و گرفتی در آنها به وجود نمی‌آید و همچنین راحت‌تر خنک و روان می‌شوند.

  ما در اینجا در «بریم ‌خرید» اطلاعات جامعی از معرفی انواع فیلتر خودرو ( فیلتر هوا، فیلتر روغن، فیلتر سوخت، فیلتر کابین)را در اختیارتان قرار داده‌ایم. شما در این وب سایت بریم خرید می‌توانید با مقایسه قیمت روز محصول مورد نظر خود که در فروشگاه‌های اینترنتی مختلف عرضه شده‌است، منصف‌ترین فروشنده و به صرفه‌ترین گزینه را انتخاب کنید.