بریم خرید مرجع معرفی و مقایسه قیمت، محصولات و فروشگاه‌ھای اینترنتی

بریم خرید
محصولی وجود ندارد!

همه چیز در مورد لنت ترمز خودرو

لنت ترمز صفحه فلزی مسطحی است، که یک سمت آن پوشیده از لایه اصطکاکی ضخیم است. این محصول بخشی از سیستم ترمز خودرو است. در این سیستم، فشار هیدرولیکی که توسط مایعی به نام روغن ترمز ایجاد می‌شود، به لنت‌ها وارد شده و آن را وادار به حرکت می‌کند. با اعمال نیروی هیدرولیکی از جانب روغن موتور، لنت به دیسک یا روتوری که در سیستم ترمز تعبیه شده نزدیک می‌شود. این نزدیکی و پس از آن تماس، باعث توقف خودرو میشود.

مانند بسیاری از دیگر لوازم یدکی خودرو، لنت ترمز نیز مکانیسم، ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و انواعی دارد که در این مقاله با آن آشنا می‌شویم.دوام و عمر مفید لنت ترمز خودرو چقدر است؟

دوام لنت ترمز به مدل آن، نوع دیسک و همچنین سبک رانندگی شما بستگی دارد. اما به طور معمول، عمر مفید این محصول تقریباً برابر با هشتاد هزار کیلومتر است. اما اگر بخواهیم در مورد طیف گسترده‌تری از وسایل نقلیه صحبت کنیم، به طور میانگین دوام لنت ترمزهای موجود در بازار از چهار هزار و پانصد تا یازده هزار کیلومتر ارزیابی می‌شوند.

با این وجود یک راننده ممکن است سه سال یکبار لنت ترمز خودروی خود را تعویض کند و راننده دیگر، شش سال یکبار. همانطور که گفتیم سبک رانندگی، شدت کاری که شما از خودروی خود می‌کشید و البته کیفیت جاده‌هایی که در آن رانندگی می‌کنید نیز، سهم قابل توجهی در عمر ماندگاری این محصول دارد. 

اما به طور کل لنت ترمز به خاطر ماهیت و کارایی و عملکردی که در سیستم ترمز خودرو دارد، به شدت در معرض فرسودگی و خراب شدن است. بنابراین این محصول از دسته لوازم یدکی خودرو است که مدام باید بررسی و در صورت نیاز به سرعت جایگزین شود.  

 

علت فرسودگی لنت ترمز چیست؟

با گذشت مدتی از به کارگیری وسیله نقلیه و استفاده از سیستم ترمز که فرآیند پرتکراری نیز است، لایه اصطکاکی روی لنت به تدریج ساییده شده و نازک می‌شود. این روند فرسایش، تحت تأثیر عوامل مختلفی تسریع می‌شود. برای مثال متریالی که لنت از آن ساخته شده، تعداد دفعات ترمزگیری، وضعیت جاده‌هایی که خودرو در آن رفت و آمد می‌کند و شدت نیرویی که به پدال ترمز وارد می‌شود، از جمله این عوامل هستند.

اگر لایه اصطکاکی لنت خیلی نازک شود، رانندگی با این خودرو بسیار خطرناک می‌شود. همچنین در صورتیکه از خودروی خود با این شرایط کار بکشید، روتورهای ترمز آسیب می‌بینند. بنابراین به جای پرداخت هزینه‌ای اندک برای تعویض لنت، مجبورید که مبلغ بالایی برای تعویض بخش‌های بیشتری از سیستم ترمز پرداخت کنید.

 

انواع لنت ترمز

لنت ترمز بر اساس متریالی که از آن ساخته شده‌است، به چند دسته مختلف تقسیم می‌شود:

 • لنت ترمز ارگانیک؛ این محصول که از ترکیب مواد آلی مانند لاستیک و شیشه ساخته می‌شود، از محصولات دیگر ارزان‌قیمت‌تر است. مزیت بزرگ این نوع لنت کم سر و صدا بودن آن است. از طرفی این محصول به شدت گرم شده و خیلی زود فرسوده می‌شود. در این شرایط پدال ترمز صدای تلق و تلوق می‌دهد.

 • لنت نیمه‌فلزی؛ این محصول از فلزات مختلف مانند مس، فولاد و آهن ساخته می‌شود. لنت نیمه‌فلزی که قیمت به صرفه‌ای دارد، از مقاومت قابل‌قبولی در برابر دماهای بالا برخوردار است. این محصول همچنین ساختار مستحکمی دارد. از طرفی ایجاد صدا و رسوبات از نقطه ضعف‌های این محصول است. 

 • لنت ارگانیک کم‌فلز؛ این محصول که از ترکیب مواد آلی و فلز تهیه می‌شود، مقاومت بالایی در مقابل گرما دارد. لنت ارگانیک ‌کم‌فلز همچنین عملکرد قابل‌توجهی داشته و صدا دار بودن نقطه ضعف آن محسوب می‌شود.

 • لنت سرامیکی؛ این محصول در مقابل دماهای خیلی بالا مقاوم است، دوام و عمر مفید قابل‌توجهی دارد، صدا و رسوبات ناچیزی تولید می‌کند و کارایی و عملکردش عالی است. از طرفی نقطه ضعف‌های این محصول عبارتند از: گران قیمت بودن و ایجاد صدای گوشخراش در فصل‌های سرد سال‌.

 

چطور بفهمیم که زمان تعویض لنت رسیده‌است؟

در سیستم ترمز خودرو نشانه‌های زیادی وجود دارد که به شما زمان دقیق تعویض لنت را اعلام می‌کند. مهم‌ترین این هشدارها عبارتند از:

 • صدای حرکت؛ صدای گوشخراشی که هنگام رانندگی به گوش می‌رسد و وقتی پدال ترمز را فشار می‌دهید، موقتاً قطع می‌شود، هشداری است که نشان می‌دهد، لنت‌ها بیش از حد مجاز ساییده شده‌اند.

 • صدای جیغ؛ صدای جیغ مانندی که نتیجه تماس بافت فلزی لنت به روتورهای ترمز است، به احتمال خیلی زیاد نتیجه فرسودگی لنت‌ها است.

 • صدای سایش؛ این صدا که هنگام ترمز گرفتن به گوش می‌رسد، نشان می‌دهد که لنت شما کاملاً فرسوده شده‌است. این صدا نتیجه مالیده شدن دیسک و کولیس (دو بخش دیگر از سیستم ترمز) به یکدیگر است.

 • صدای کلیک یا تقه؛ این صدا که با هر بار فشردن و رها کردن پدال ترمز به گوش می‌رسد، نتیجه لرزش لنت‌ها است.

 • تاخیر در زمان توقف؛ این امر که نتیجه ساییدگی بیش از حد لنت است، می‌تواند ناشی از رانندگی طولانی مدت باشد. در این وضعیت ترمزها بیش از حد گرم می‌شوند. ترمز گرفتن مکرر در شرایطی مانند حرکت در سرازیری باعث ایجاد این وضعیت می‌شود. 

 • کشیده شدن خودرو به یک سمت؛ این وضعیت هنگامی به وجود می‌آید، که لنت‌ها به صورت ناهموار به هم کشیده می‌شوند.

 • لرزش پدال ترمز؛ این حالت نشان می‌دهد که رزین روی لنت‌ها داغ شده و به شکل ناموزونی بر روی دیسک کشیده می‌شود.

 • نازک شدن لنت؛ این رویداد از طریق حفره‌های سیستم ترمز قابل مشاهده است. در واقع اگر ضخامت بخشی از لنت که از طریق حفره سیستم ترمز قابل مشاهده است، از ضخامت اولیه کمتر شده‌باشد، راننده باید متوجه شود که زمان تعویض آن رسیده است.

 • شیارهای عمیق بر روی روتورها؛ این رویداد نشان می‌دهد که لنت‌های خودروی شما باید تعویض شود. البته در این شرایط حتی ممکن است که روتورها نیز نیاز به جایگزینی داشته باشند.

 

آیا امکان تعویض لنت ترمز توسط راننده خودرو امکان‌پذیر است؟

تعویض لنت یک فرآیند آسان است، که نیاز به تخصص و مهارت خاصی ندارد‌. حتی شما می‌توانید با انجام اقدامات زیر، خودتان این کار را انجام دهید:

 1. قبل از تعویض لنت، وسیله نقلیه را خاموش کرده و ده تا بیست بار پدال ترمز را فشار دهید. این اقدام باعث می‌شود که فشار باقیمانده در سیستم ترمز، تخلیه شود.

 2. برای شل کردن مهره‌ها و چرخ‌ها، وسیله نقلیه خود را بر روی پایه جک قرار دهید.

 3. قبل از تعویض لنت‌ها، نشتی روغن ترمز و سلامت روتور را بررسی کنید.

 4. تمام اجزاء سیستم ترمز را تمیز کنید.

 5. کولیس‌های برداشته شده را با سیم نگه دارید، تا در حین کار از ترمز آویزان نشوند.

 6. برای جلوگیری از صدای جیر جیر، در لنت جدید از روغن استفاده کنید.

 

نکات مهم در مورد خرید لنت ترمز خودرو

برای اینکه لنت ترمز مناسب خودروی خود را انتخاب و خریداری کنید، بهتر است نکات زیر را مد نظر داشته‌باشید:

 • سعی کنید لنت ترمزی مشابه با همان نمونه‌ای که از ابتدا بر روی خودرو نصب بوده، خریداری و جایگزین کنید. 

 • قبل از اقدام به تعویض لنت، با یک متخصص یا مکانیک تجربی در مورد لنت مناسب وسیله نقلیه خود مشورت کنید.

 

نکات مهم در مورد افزایش طول عمر مفید لنت ترمز خودرو

چند اقدام مهم وجود دارد که می‌توان با انجام آن، طول عمر مفید لنت ترمز را افزایش داد:

 • از رانندگی با سرعت بالا خودداری کنید، زیرا ترمزگیری در سرعت زیاد فشار بیشتری را روی لنت‌های شما وارد می‌کند.

 • پای راست خود را بر روی ترمز قرار دهید، تا پای چپ بر روی پدال رها نشود.

 • فرآیند متوقف کردن خودرو را زودتر شروع کنید و از فشار دادن ترمز در لحظه آخر جلوگیری کنید.

 • فاصله مجازتان را نسبت به خودروی عقبی و جلویی رعایت کنید تا نیازی به توقف ناگهانی نباشد.

 

قیمت لنت ترمز خودرو

فاکتورهایی که در تعیین قیمت لنت ترمز وجود دارد، بسیار متفاوت است. از برند و کمپانی تولیدکننده تا مدل، جنس و قابلیت‌های این محصول در قیمت‌گذاری نقش دارند. 

برای اینکه بتوانید محصولی سازگار با خودروی خود و البته با قیمت مقرون به صرفه خریداری کنید، باید نمونه‌های موجود در بازار را با دقت بررسی کنید. این فرآیند که ممکن است با ساعت‌ها تحقیق در سایت‌های فروش آنلاین لوازم یدکی خودرو نیز شما را به نتیجه مشخصی نرساند، با وجود وبسایت جامع «بریم‌خرید» در چند دقیقه انجام می‌گیرد.

در «بریم‌خرید» شما با فهرست کاملی از مدل‌های مختلف لنت ترمز خودرو مواجه می‌شوید، که تمام مشخصات فیزیکی و فنی محصول را در اختیار شما قرار می‌دهد. اما مزیت بزرگ استفاده از این پلتفرم معرفی فروشگاه‌های آنلاین متفاوتی است که این محصول را عرضه می‌کنند. به این ترتیب شما می‌توانید با یک مقایسه قیمت دقیق و به روز، بهترین گزینه را مناسب با مدل خودرو، شرایط و بودجه خودتان انتخاب کنید.