بریم خرید مرجع معرفی و مقایسه قیمت، محصولات و فروشگاه‌ھای اینترنتی

بریم خرید
محصولی وجود ندارد!

روغن موتور چیست، چه مزایا و کاربردهایی دارد؟

هر موتور برای کارکرد درست به روغن نیاز دارد. در واقع، روغن برای موتور یک عنصر حیاتی به حساب می‌آید. خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست و در بخش‌های موتوری خود به وجود این ماده پرکاربرد نیازمند است. روغن در خالص‌ترین شکل خود به عنوان روان‌کننده عمل می‌کند.

روغن موتور

روغن موتور چیست و چه سازوکاری دارد؟

همانطور که خون به بدن شما حیات می‌بخشد، روغن‌کاری صحیح نیز به یک موتور حیات می‌بخشد.سیستم روغن‌کاری موتور شمال  اجزاء زیر است:

یک مخزن (جایی که روغن در آن ذخیره می‌شود)، انشعابات (دقیقاً مانند رگ‌هایی که خون را در سراسر بدن شما جا به جا می‌کنند)، پمپ روغن (درست مانند قلب) و در آخر فیلتر (همانند کلیه) که باعث پاک شدن هرگونه ناخالصی از روغن قبل از پمپ شدن می‌شود.

روغن که تحت فشار پمپ می‌شود، یک اثر روان‌کننده‌گی از خود باقی می‌گذارد. این موضوع باعث ایجاد یک سطح لغزنده بر روی اجزای موتور، می‌شود. وظیفه اصلی روغن کاهش اصطکاک و سایش بین قطعات است. نتیجه نهایی افزایش عملکرد موتور و بالا رفتن عمر مفید آن است.

اما روغن, انتقال‌دهنده گرما نیز می‌باشد و این یکی از مهمترین .وظایف آن است. این ماده پس از بازگشت به مخزن روغن و قبل از اینکه دوباره به موتور برگردانده شود توسط هوای خارجی که بر روی سطح مخزن حرکت می‌کند، خنک می‌شود.

روغن در حین کار، گرما را از اجزای موتور مانند یاتاقان، پیستون، رینگ ، سوپاپ و منافذ سیلندر منتقل می‌کند. با حرکت روغن به دور موتور، گرمای بیشتری جذب و دفع می‌شود.

انواع این محصولات از روغن معمولی گرفته تا مصنوعی و نیمه مصنوعی، مجهز به مواد افزودنی مانند ضد اصطکاک و پاک‌کننده هستند. این مواد افزودنی از تجمع رسوبات جلوگیری کرده و به بهبود کارایی و عملکرد محصول کمک می‌کنند. همچنین در پراکنده کردن رسوبات کوچک و بزرگ کربنی و غیرکربنی کارساز بوده و از تشکیل لجن جلوگیری می‌کنند.

اما اگر روغن‌کاری مداومت نداشته باشد، این یک راه‌حل کوتاه مدت به حساب می‌آید. در واقع توانایی روغن به موجب عملکردهای روزمره در طولانی مدت کاهش می‌یابد. به بیان دیگر، تأثیرگذاری روغن در اثر آلودگی که ناشی از نشت قطرات سوخت از پشت رینگهای پیستون و نفوذ به مخزن موتور ,به مرور کاهش پیدا می‌کند. این امر به سایش اجزای داخلی، تولید ذرات میکروسکوپی و در نهایت گرم شدن نامطلوب موتور ختم می‌شود.

نشانه واضح آلودگی و در نتیجه عدم کارایی روغن، رنگ آن است که از طلایی و شفاف به سیاه و مات تغییر می‌کند. تولیدکننده‌گان تا حدودی می‌توانند بهترین زمان تعویض روغن موتور را تخمین بزنند. این یک فاکتور مهم در تعیین برنامه زمانی سرویس‌دهی در اتومبیل‌ها است. همچنین مسافت پیموده شده توسط خودرو، یکی از فاکتورهای تعیین‌کننده زمان درست تعویض روغن است. 

انواع روغن موتور

روغن موتور

این محصول بر اساس مؤلفه‌هایی به دسته‌های متفاوتی تقسیم می‌شود. یکی از این فاکتورها منبعی است که محصول از آن ساخته شده‌است. بر این اساس روغن سه نوع است:

1  معدنی یا معمولی: همانطور که از اسمش پیداست از منابع معدنی و غیر مصنوعی تولید می‌شود.

2  نیمه مصنوعی: این محصول دارای افزودنی‌هایی است، که عملکرد روغن را بهبود بخشیده و فواید زیادی برای موتور خودرو دارد.

3  مصنوعی: این نوع محصول بسیار سریع‌تر از روغن‌های معمولی عمل کرده و تأثیر چشمگیری در کاهش سایش قطعات موتور دارد.

علاوه بر نوع روغن و عناصر موجود در آن، پارامترهای مختلفی از جمله ویسکوزیته وجود دارد، که روی ظرف و بسته‌بندی روغن علامت گذاری می‌شود. به طور کلی برای انتخاب روغن مناسب، باید به دفترچه راهنمای وسیله نقلیه خود مراجعه کرده و یا از یک متخصص با تجربه مشاوره بگیرید.

مزایای استفاده از روغن موتور

1حفظ سلامت موتور خودرو؛ برای دارندگان وسایل نقلیه، اولین مزیت روغن موتور پیشگیری از تعمیرات مداوم و صرف هزینه‌های هنگفت است. عدم استفاده از این محصول، به معنای آسیب‌های جدی به موتور خودرو است. در واقع روان‌کننده با کیفیت، همان چیزی است که از اینگونه رویدادها جلوگیری می‌کند.

2افزایش طول عمر وسیله نقلیه؛ این محصول از چند جنبه مختلف به ماندگاری و دوام موتور و در نتیجه بالا رفتن طول عمر مفید خودرو کمک می‌کند. روغن با کاهش اصطکاک و تمیز نگه داشتن قطعات، از گرفتگی و اختلال در موتور جلوگیری می‌کند.

3تضمین عملکرد درست موتور؛ موتور روغن‌کاری شده بهتر کار می‌کند. روغن نقش یک روان‌کننده قوی را در دم و دستگاه خودرو بازی کرده و عملکرد آن را تسهیل می‌بخشد.

4کاهش مصرف سوخت و انتشار آلودگی ؛ یکی از مزایای استفاده از این محصول در موتور خودرو، کمک به مصرف بهینه سوخت و در نتیجه کاهش هزینه‌ها است. این موضوع همچنین به حفظ منابع طبیعی و پایداری محیط زیست کمک می‌کند. در ضمن جلوگیری از آلودگی هوا یکی دیگری از نتایج، استفاده از روغن موتور است.

کاربرد روغن موتور

روغن موتور از دسته محصولات پرکاربرد برای کسانی است که صاحب وسیله نقلیه بوده و یا در زمینه تعمیر انواع اتومبیل فعالیت می‌کنند.

این محصول نقش‌های متفاوتی را در مکانیسم یک خودرو ایفا می‌کند. ما در اینجا به مهم‌ترین کاربردهای این محصول اشاره می‌کنیم:

  • روغن‌کاری؛ نقش اصلی این محصول روغن‌کاری قطعاتی از موتور است، که تحت تأثیر اصطکاک مداوم قرار دارند. روغن این اصطکاک را کاهش داده و به این ترتیب از هرگونه آسیب به موتور جلوگیری می‌کند.
  • خنک‌کننده؛ در یک خودرو اصطکاک بین قطعات مکانیکی، باعث بالا رفتن دمای موتور می‌شود. فرآیند روغن‌کاری به آزاد شدن گرما کمک می‌کند. این ماده نقش خنک‌کننده را برای قسمت‌های خاصی از موتور ایفا کرده و از آسیب رسیدن به آن و یا اختلال در عملکردش جلوگیری می‌کند.
  • تمیز کننده؛ اگرچه این کاربرد روغن موتور, کمتر شناخته‌شده است، اما قدرت تمیز کنندگی این محصول فوق‌العاده است. رسوبات خیلی ریزی که در موتور جمع شده و روی هم انباشته شده‌اند، بوسیله این محصول زدوده می‌شوند. این ماده همچنین می‌تواند گرد و غبار و دوده موجود بر تجهیزات و قطعات موتور را پاک کند و  تمام ذرات در فیلتر روغن گیر می افتد .
  • محافظت در برابر خوردگی؛ احتراق سوخت باعث تولید اسید خورنده‌ای می‌شود که می‌تواند به قطعات فلزی موتور آسیب برساند. با افزودنی هایی که به روغن موتورهای مدرن اضافه می‌شود، خوردگی تا حد ممکن به تأخیر می‌افتد. با این وجود، با گذشت زمان و در تماس با اکسیژن، روغن موتور ممکن است اکسید شده و دیگر نتواند نقش بازدارنده را ایفا کند. به همین دلیل این محصول باید مرتباً تعویض شود.
  • آب بندی؛ این محصول همچنین آب بندی موتور و به طور خاص‌ پیستون و سیلندر را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهد.

قیمت روغن موتور

همه روغن موتورها یکسان نیستند. تفاوت در ویژگی‌های این محصول، باعث ایجاد  تفاوت در قیمت آن نیز شده‌است. انتخاب روغنی متناسب با وسیله نقلیه و شرایط آب و هوایی محلی که شما در آن زندگی می‌کنید، بسیار مهم است. برای اینکه روغن موتوری مناسب و با قیمت منصفانه خریداری کنید، می‌توانید به وبسایت «بریم‌خرید» مراجعه کنید.

در «بریم‌ خرید» شما فهرستی از انواع محصولات را با ذکر اطلاعات کامل و مشخصات مشاهده می‌کنید، که نرخ فروشگاه‌های اینترنتی مختلف نیز، در آن عنوان شده‌است. بدین ترتیب می‌توانید به راحتی با مقایسه قیمت محصول در لیست قیمت روغن موتور موجود در «بریم‌ خرید» اقدام به خرید آگاهانه و عاقلانه روغن موتور کنید.