جستجو
دسته بندی کالاها
  Menu Close

  روغن گیربکس

  مشاهده به عنوانن جدول فهرست
  مرتب سازی بر اساس
  تصویر   روغن گیربکس ATF AW-1 سانگ یانگ تیوولی از سال 2015 تا 2018
  تصویر   روغن گیربکس بیزول BIZOL Allround ATF D-VI
  تصویر   روغن گیربکس بیزول Bizol Allround Gear Oil TDL 75W-90
  تصویر  Addinol ATF XN Plus Automatic Transmission Oil 1 Liter
  تصویر  Addinol ATF XN Plus Yellow Transmission Oil 1 Liter
  تصویر  Aisin AFW-PLUS Gearbox Oil 4L

  Aisin AFW-PLUS Gearbox Oil 4L

  از 170,000 تومان
  تصویر  Aisin AFW-VI Gear Oil 4L

  Aisin AFW-VI Gear Oil 4L

  از 185,000 تومان
  تصویر  Aisin CFEx-CVT Gearbox Oil 1L

  Aisin CFEx-CVT Gearbox Oil 1L

  از 214,000 تومان
  تصویر  Aisin CFEx-CVT Gearbox Oil 4L

  Aisin CFEx-CVT Gearbox Oil 4L

  از 908,000 تومان
  تصویر  Aisin GL5 75W-90 Gearbox Oil 1L

  Aisin GL5 75W-90 Gearbox Oil 1L

  از 170,000 تومان
  تصویر  Aisin GL5 80W-90 Gear Oil 1L

  Aisin GL5 80W-90 Gear Oil 1L

  از 140,000 تومان
  تصویر  Aisin GL5 85W-140 Gearbox Oil 4L

  Aisin GL5 85W-140 Gearbox Oil 4L

  از 580,000 تومان
  تصویر  Bizol Allround TDL 75W-90 Gearbox Oil 1L
  تصویر  Bizol Protect ATF Asia Gearbox Oil 1L
  تصویر  Bizol Protect GL4 80W-90 Gearbox Oil 1L
  تصویر  Bizol Technology ATF CVT Gearbox Oil 1L
  تصویر  Hyundai Xteer ATF III Gearbox Oil 1L
  تصویر  Hyundai Xteer ATF VI Gearbox Oil 1L
  تصویر  Liqui Moly SAE 75W-80 1L Car Gearbox Oil
  تصویر  Liqui Moly SAE 85W-90 1L Car Gearbox Oil

  خرید روغن گیربکس

  خرید روغن گیربکس همواره تحت‌الشعاع خرید روغن موتور قرار می‌گیرد. چرا که هر جا اسمی از روغن‌های خودرو شنیده می‌شود، اولین موردی که به ذهن همه می‌رسد، روغن موتور است. با این وجود نقش روغن گیربکس یا جعبه دنده در عملکرد صحیح خودرو آنقدر پررنگ است، که هر گونه اختلالی در آن موجب آسیب‌های جدی به خودرو می‌شود.

  در واقع بدون این روغن، چرخ دنده‌ها در اثر اصطکاک، خوردگی و دمای بسیار بالا یا بسیار پایین آسیب می‌بینند. این موارد نیز به خودی خود باعث کاهش عملکرد و طول عمر اجزاء و همچنین افزایش هزینه‌های جانبی خودرو می‌شود.

  لازم است بدانید که مدل‌های مختلف خودرو به روغن‌های متفاوتی نیاز دارند. بنابراین خرید روغن گیربکس که به اصطلاح روغن دنده نیز نام دارد، مناسب با مدل خودرو و تجهیزات داخلی آن نیاز به شناخت محصولات مختلف دارد.

  روغن گیربکس چیست و چه کاربردی دارد؟

  برای اینکه ماهیت روغن گیربکس را درک کنید، لازم است در ابتدا شناختی نسبت به گیربکس داشته باشید. گیربکس یا جعبه دنده همان سیستمی است که قدرت موتور را به چرخ‌ها منتقل کرده و موجب حرکت آن می‌شود. این بخش مستعد سایش و فرسایش فراوانی است. اینجاست که وظیفه روغن‌ گیربکس مشخص می‌شود. روغن گیربکس با بویی مانند گوگرد و ساختاری مایع مانند، وظیفه کاهش سایش اجزاء جعبه دنده را به عهده دارد. با وجود این روغن، خودرو سواری روان و عملکرد بی‌نقصی دارد. این روغن مسئول روان بودن اجزاء جعبه دنده و انجام وظایف هر بخش با امنیت کامل است.

  کاربرد این روغن در روان کردن بخش‌هایی نظیر گیربکس، شفت پایه، کلاچ، دیفرانسیل و شفت درایو نهایی است. این روان‌کننده همچنین مخصوص بخش‌ انتقال قدرت اتوماتیک معروف به ATF است. اجزای این بخش به روغن‌کاری منظم نیاز دارند، تا بتوانند به طور مؤثر عمل کرده و تحت تنش‌های محیطی آسیب نبینند.

  تفاوت روغن گیربکس و روغن‌ موتور

  تفاوت اصلی که بین روغن گیربکس و روغن موتور وجود دارد در میزان ویسکوزیته است. در واقع روغن گیربکس ویسکوزیته خیلی بیشتری نسبت به روغن موتور دارد. بنابراین عملکرد روان کنندگی که در بخش‌های مختلف جعبه دنده وجود دارد، قویتر است.

  بهترین زمان برای تعویض روغن گیربکس

  روغن گیربکسی که از سلامت کافی برخوردار نیست و دیگر کارایی اولیه را ندارد، از جنبه‌های مختلف به خودرو آسیب می‌زند. یکی از این آسیب‌ها خوردگی اجزاء داخلی جعبه دنده است‌. اما روغن ناسالم آسیب جدی‌تری نیز برای خودرو به همراه دارد و آن تأخیر و کاهش سرعت تعویض دنده‌ها است. این موضوع می‌تواند بر عملکرد موتور تأثیر منفی گذاشته و سلامت خودرو و سرنشینان را تهدید کند. بنابراین تعویض به موقع روغنی که در جعبه دنده استعمال می‌شود، اهمیت زیادی دارد.

  تولیدکنندگان خودروهای مدرن، ادعا می‌کنند که محصولاتشان هرگز به تعویض روغن گیربکس نیاز پیدا نمی‌کند. اما این فقط در حد یک ادعاست. به طور معمول خودروهای مختلف در هر پنجاه تا صد هزار کیلومتر به تعویض روغن جعبه دنده احتیاج پیدا می‌کنند.

  اما به طور ویژه خودروهای دارای دنده دستی هر چهل و هشت تا هشتاد هزار کیلومتر نیاز به تعویض روغن دارند. از طرفی روغن خودروهایی با سیستم دنده اتوماتیک هر نود و شش هزار تا صد و شصت هزار کیلومتر باید تعویض شود.

  اما شما می‌توانید قبل از اینکه مشکلی در این زمینه به وجود بیاید خودتان به بررسی وضعیت روغن مورد نظر بپردازید. برای اینکار ابتدا خودرو را با جک بالا نگه دارید. سپس کلاهک سیستم انتقال قدرت موتور به چرخ‌ها را بردارید. حالا نوبت به اندازه‌گیری سطح روغن بوسیله خط‌کش و یا حتی یک پیچ‌گوشتی می‌رسد. شما در این مرحله می‌توانید روغن را به لحاظ وجود هر گونه نشانه غیرعادی بررسی کنید.

  زمان تعویض روغن گیربکس با نشانه‌هایی به شما اعلام می‌شود. برای مثال رنگ این روغن در شرایطی که سالم است قرمز روشن بوده و هیچ بوی نامطبوعی از آن به مشام نمی‌رسد. اما زمانی که این رنگ تغییر کرده و بوی سوختگی بدهد، دیگر کارایی نداشته و باید جایگزین شود. همچنین صدای سنگ زنی از کلاچ و لیز خوردن دنده‌ها بر روی هم یکی دیگر از نشانه‌هایی است که اعلام می‌کند وقت تعویض روغن رسیده است.

  بهتر است همراه با تعویض روغن فیلتر را نیز عوض کنید.

  معیارهای خرید روغن گیربکس مناسب

  • نوع:

   بسته به آلیاژی که اجزاء جعبه دنده از آن ساخته شده است و همچنین باز یا بسته بودن پوشش آن، انواع مختلفی از روغن دنده وجود دارد. بنابراین برای انتخاب روغن مناسب ابتدا باید شناخت کاملی در مورد مشخصات فنی خودروی خود داشته باشید.
  • گرید:

   هنگام خرید روغن گیربکس مناسب، بهتر است که از درجه یا گرید روغن دنده مناسب خودروی خود اطلاع کسب کنید. رایج‌ترین گرید روغن توسط SAE (Society of Automotive Engineers یا همان مجمع مهندسان خودرو و  Society of Automotive Engineer and industrial ISO (International Organization for Standardization یا همان سازمان بین‌المللی استاندارد  تعیین می‌شود.

  گریدهای روغن دنده SAE دارای شماره 60 به بالا است. درست همانند گریدهای روغن موتور SAE، گریدهای روغن دنده نیز با یک عدد تعریف می‌شوند. البته روغن دنده‌ای که مناسب فصول سرد تولید شده‌است، با استفاده از یک علامت W  به معنای Winter یا زمستان مشخص شده است. عددی که بعد از SAE ذکر می‌شود نیز نشانه درجه گرانروی روغن است. برای مثال روغنی با گرید SAE 75W دارای گرانروی یا ویسکوزیته ۷۵ بوده و‌مناسب فصل‌های سرد سال است.

  اما روغنی که برای فصول گرمتر سال تولید می‌شوند، بعد از عدد گرانروی هیچ علامت دیگری ندارند. برای مثال SAE 75 نشان می‌دهد که روغن مورد نظر دارای ویسکوزیته ۷۵ و مناسب برای آب و هوای گرم است. هرچه این رقم بیشتر باشد، گرانروی روغن بیشتر می‌شود.

  گاهی گرید روغن دارای دو عدد است که قبل و بعد از W قرار گرفته است. عدد قبل از W ویسکوزیته روغن را در دمای صفر درجه سانتیگراد نشان می‌دهد. از طرفی عدد بعد از W معرف گرانروی روغن در دمای صد درجه است. هر چه مقدار این اعداد بیشتر باشد، گرانروی روغن در این دماها نیز بیشتر است. یکی از رایج‌ترین گریدهای روغن دنده 85W120 است. گریدهای IOS فقط با یک عدد میزان گرانروی را مشخص می‌کنند. هر چه عدد بیشتر باشد، گرانروی نیز بیشتر است.

  • شرایط کارکرد:

   انتخاب روان‌کننده از بین محصولات مختلف بسته به میزان بار، لرزش و سطح ضربه یا شوک، خاصیت ضد سایش و فشار شدید؛ انجام می‌گیرد.

  • اثرات محیطی:

   اثرات احتمالی محیط گیربکس بر روی روان‌کنندگی برخی روغن‌ها، باعث افزایش خواص ضد خوردگی و حفظ طول عمر مایع حتی با وجود قرار گرفتن در معرض رطوبت، گرد و غبار یا سایر عناصر محیطی می‌شود. در هنگام خرید روغن دنده، باید به این قابلیت نیز توجه کرد‌.

  • ماندگاری:

   اینکه روغن مورد نظر تا چه مسافتی بتواند عملکرد صحیح خودرو را حفظ کرده و فواصل تعویض آت کوتاه مدت نباشد، یک مزیت محسوب می‌شود. محصولات مصنوعی یا سنتتیک علاوه بر تأمین ایمنی خودرو، به میزان قابل توجهی در هزینه‌های جانبی آن صرفه‌جویی می‌کنند.

  خرید آنلاین روغن دنده

  برای خرید اینترنتی روغن گیربکس می‌توانید از «بریم خرید» کمک بگیرید. در اینجا شما به فهرستی از انواع و اقسام روغن دنده همراه با مشخصات فنی کامل دسترسی دارید. به این ترتیب می‌توانید با بررسی مشخصات فنی روغن مورد نظر، محصول مناسب خودروی خود را خریداری کنید. همچنین آخرین قیمت محصول مورد نظر که در فروشگاه‌های آنلاین مختلف مشخص شده است، مدام در بریم خرید به روز رسانی می‌شود. بنابراین پیدا کردن و خرید روغن گیربکس مناسب در «بریم خرید» بسیار آسان است.