محصولی وجود ندارد!

در طی چند سال گذشته، نسل جارو شارژي‌ها بخش قابل‌توجهی از بازار فروش جاروبرقی را در دست گرفته‌اند. مردم روز به روز بیشتر به سمت فناوری‌ها و دستگاه‌هایی متمایل می‌شوند، که عملکرد فوری دارند. به همین دلیل استقبال از این نوع جارو نیز روز به روز بیشتر می‌شود.

از طرفی طراحان صنعتی و تولیدکننده‌گان لوازم خانگی برقی، قابلیت‌ها و تجهیزاتی را به کمک فناوری روز دنیا در نسل‌های جدید جارو شارژی اعمال کرده‌اند، که نمی‌توان به راحتی آن را نادیده گرفت. اما آیا این وسیله از پس نظافت خانه شما برمی‌آید؟

پاسخ به این سؤال تا حدودی به وسعت منزل شما و همچنین لوازمی که در آن چیده‌اید، بستگی دارد. البته ممکن است شما قصد داشته‌باشید که جارو شارژی را به منظور نظافت خودروی خود خریداری کنید. در این صورت اوضاع به طور کلی فرق می‌کند.

از آنجاییکه جارو شارژی‌ها بدون سیم کار می‌کنند، سبک و کم‌حجم هستند، نازل باریکی دارند و به راحتی در دست حمل می‌شوند، بهترین وسیله برای نظافت فوری منزل یا خودروی شما به حساب می‌آیند. اما در عوض، ظرفیت کم مخزن زباله و محدودیت در زمان نگهداری شارژ باتری، به نوعی نقطه ضعف این دستگاه‌ها محسوب می‌شود.

 

مکانیزم جاروشارژی

جارو شارژي دستگاهی است برای جمع‌آوری گردو خاک و زباله از سطوح مختلف، که بدون نیاز به اتصال سیم کار می‌کند. در این دستگاه یک باتری داخلی تعبیه شده‌است. این باتری هر چند وقت یکبار توسط آداپتوری که همراه آن عرضه شده، شارژ می‌شود.

برای استفاده از این دستگاه آن را از آداپتور جدا کرده و به کار می‌گیرند. اما عمر باتری در این دستگاه محدود است و پس از بیست دقیقه الی یک ساعت نیاز به شارژ مجدد دارد.

 

ویژگی‌ها و قابلیت‌ها

 • امکان استفاده بی‌سیم و دسترسی بالا؛ از آنجاییکه این دستگاه بدون سیم کار می‌کند، شما می‌توانید از آن در نظافت هر بخشی از خانه یا حتی بیرون از خانه استفاده کنید. به همین دلیل در طراحی این دستگاه‌ها، تعابیری برای حمل و نقل آسان در نظر گرفته شده‌است.
 • وزن کم و قابلیت حمل آسان؛ انواع مختلف جارو شارژي از بیشتر جاروبرقی‌ها سبک‌تر است. در واقع سنگین‌ترین جارو شارژی سه کیلوگرم وزن دارد، که در مقایسه با میانگین وزنی جاروبرقی‌های معمولی که هفت کیلوگرم است، عدد ناچیزی محسوب می‌شود. همین خاصیت جارو شارژی باعث شده که به یک ابزار کاربردی تبدیل شود که به راحتی آب خوردن جابه‌جا می‌شود.
 • قابلیت نصب بر روی دیوار؛ بعضی از انواع جارو شارژی دارای پایه دیواری هستند. بنابراین بدون اینکه نیاز باشد کمد یا فضای خاصی برای آنان در نظر بگیرید، و برای هر بار استفاده به دردسر بیفتد، می‌توانید جارو را از روی دیوار برداشته و شروع به کار کنید.

این ویژگی زمانیکه شما وقت کمی دارید و یا به هر دلیلی برای نظافت عجله دارید، به کار می‌آید. برای مثال تصور کنید که در آشپزخانه مشغول به کار هستید و یک شیشه حاوی آرد از دستتان روی زمین می‌افتد. این وسیله در چشم برهم زدنی تکه‌های شیشه و آرد ریخته‌شده را از روی زمین جمع می‌کند.

یا به زمان‌هایی فکر کنید که کودکتان خوراکی خود را روی مبل می‌ریزد و شما نمی‌خواهید ذره‌های آن در همه جای خانه پخش شود. در اینگونه مواقع نیز جارو شارژی بهترین وسیله برای نظافت فوری است.

 

معایب

 • محدودیت در عمر باتری؛ کار با جارو شارژی اگر چه به لحاظ بی‌سیم بودن، بسیار راحت است. اما چنانچه مدت زمان نظافت منزل شما طولانی شود، لازم است که باتری دستگاه مجدداً شارژ شود. 
 • آلرژی‌زایی؛ استفاده از این دستگاه به معنی تماس مداوم با گرد و خاک است. البته این موضوع برای افراد عادی مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما در صورتی که فرد مورد نظر آلرژی خاصی داشته‌ یا ریه‌‌اش حساس باشد، ممکن است آسیب ببینید.

خوشبختانه در طراحی و ساخت بعضی مدل‌های جدیدتر جارو شارژی، از فیلترهای ضد آلرژی و تصفیه‌کننده هوا استفاده شده‌است. همچنین تجهیزاتی به این دستگاه‌ها اضافه شده، که با وجود آن گردو خاک به هیچ عنوان به بیرون نفوذ ‌نمی‌کند و هیچ‌گونه تماسی با شما ندارد.   

 • ظرفیت محدود در جمع‌آوری گرد و خاک و زباله؛ شما ممکن است بتوانید با استفاده از جارو شارژی در وقتتان صرفه‌جویی کنید، اما در عوض مجبورید زمانی را صرف خالی کردن مخزن جارو شارژی و تمیز کردن فیلتر آن کنید. اگر به موقع مخزن زباله را خالی نکرده و فیلتر را تمیز نکنید، دستگاه کارایی خود را از دست داده و قدرت مکش آن به شدت افت می‌کند.

 

 

انواع جاروشارژِی

جارو شارژي‌ها بر اساس معیارهای مختلف دارای انواع متفاوتی هستند:

 • انواع جارو شارژی بر اساس کارایی؛ این دستگاه‌ها طراحی مختلفی دارند. بنابراین بعضی از آنها برای تمیز کردن کف سالن یا فرش‌ها بزرگ مناسب هستند. و انواع کوچکتر آن تنها برای نظافت خودرو یا پله و مبل به کار می‌آیند.
 • انواع جارو شارژی بر اساس عمر باتری؛ جدای از قدرت تمیزکننده‌گی، شما حتماً می‌خواهید بدانید که آیا عمر باتری جارو شارژي شما به اندازه‌ای هست که بتواند تا آخر نظافت منزل دوام بیاورد. عمر باتری در این مدل جارو ها، بسیار متفاوت است. نوعی از جارو شارژی‌ها وجود دارند، که فقط هفت دقیقه بدون نیاز به شارژ مجدد کار می‌کنند. 

اکثر غریب به اتفاق جاروشارژی‌های موجود در بازار عمر باتری بیست دقیقه‌ای دارند. یعنی شما پس از بیست دقیقه استفاده از دستگاه باید باتری آن را مجدداً شارژ کنید. اما انواع دیگری از این دستگاه وجود دارد، که تا چهل و پنج دقیقه بدون نیاز به شارژ مجدد کار می‌کند.

همچنین نوع پرقدرت آن که عمر باتری شصت دقیقه‌ای دارد، برای نظافت خانه‌های بزرگ که پر از فرش بوده و ریخت و پاش زیادی دارند، مناسب است. به عبارتی هر چه دستگاه گران‌تر باشد، عمر باتری بیشتری نیز دارد.

 • انواع جارو شارژی بر اساس ظرفیت مخزن؛ ظرفیت مخزن جارو شارژی از نیم لیتر شروع می‌شود و تا دو تا سه لیتر نیز وجود دارد. بسته به اینکه چقدر ریخت و پاش ما زیاد است، می‌توان مدل‌های متفاوتی از این دستگاه را خریداری کرد.
 • انواع جاروشارژی بر اساس قدرت موتور؛ بعضی مدل‌های این دستگاه توان موتوری برابر با ۲۰ تا سی وات دارند. اما برخی دیگر تا پونصد وات را نیز پشتیبانی می‌کنند. به هر حال هر چه قدرت موتور دستگاه بالاتر باشد، قابلیت آن در جمع کردن زباله نیز بیشتر است.
 • انواع جارو شارژي بر اساس مدت زمان شارژ شدن باتری؛ این فاکتوردر انواع جارو شارژی متفاوت است. بعضی از این دستگاه‌ها دارای قابلیت شارژ فوری بوده و در شصت دقیقه به طور کامل شارژی می‌شوند. اما برخی دیگر برای شارژ شدن به پنج تا ده ساعت زمان نیاز دارند. البته نوعی از این دستگاه‌ها شانزده ساعت وقت نیاز دارند، تا به طور کامل شارژ شوند.

 

مقایسه جارو شارژی با جاروی معمولی

کارکرد اصلی جارو شارژی نظافت است. پس توانایی آن در تمیز کردن موضوع مهمی است. اما آیا جارو شارژی به اندازه جاروی معمولی تمیز می‌کند؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که جارو شارژی می‌تواند تحت شرایطی به اندازه جاروبرقی عادی تمیز کنید.

اما چیزی که لازم است شما در مورد بعضی انواع جارو شارژی‌ها بدانید این است که آنها نسبت به جاروی معمولی:

 • در نظافت فرش ضعیف عمل می‌کنند؛
 • آلرژی زا هستند؛
 • پر سرو صدا هستند؛
 • عمر باتری کمی دارند؛
 • ظرفیت مخزن شان کم است؛

 البته این موارد به هیچ عنوان دلیلی برای عدم کارایی یا عملکرد صحیح جارو شارژی محسوب نمی‌شود. به طور میانگین انواع جارو شارژي ۴۱ درصد از گرد و خاک روی سطح را جمع می‌کند. در حالیکه جارو برقی معمولی ۷۰ درصد از گرد و خاک را جمع‌اوری می‌کند.

 

قیمت جارو شارژی

این دستگاه‌ها به علت حجم کم و تجهیزاتی محدودی که در آن‌ها تعبیه شده‌است، قیمت مقرون به ‌صرفه‌ای نسبت به جارو برقی معمولی دارند. به طور کلی در قیمت‌گذاری این محصولات؛ برند، قدرت موتور، گنجایش مخزن، تجهیزات، نوع فیلتر، متریال به کار رفته در ساخت بدنه، نوع آداپتور و مدت زمان شارژ باتری و همچنین عمر باتری تاثیر دارد.

 

خرید جارو شارژی

مدل‌های مختلفی از این محصول در بازار وجود دارد. همین تنوع گاهی ممکن است شما را سردرگم کند. اینکه کدام مدل قابلیت بیشتری دارد؟ یا کدام محصول ارزان‌تر است؟ یا حتی اینکه یک محصول مشابه در کدام فروشگاه آنلاین با قیمت مناسب‌تری به فروش می‌رسد؟ سوالاتی هستند که در هنگام خرید هر وسیله‌ای به سراغ شما می‌آید.

اما لازم نیست نگران باشید. چرا که پاسخ همه این سوالات به اضافه اطلاعات کاربردی دیگری در مورد انواع جارو شارژی، در وبسایت بریم‌خرید به صورت فهرست‌بندی در اختیار شما قرار گرفته‌است. همچنین شما می توانید جاروشارژی مورد نظر خود را در فروشگاه های آنلاین مختلف ببینید و قیمت آن را مقایسه کنید و بعد اقدام به خرید کنید.