بریم خرید مرجع معرفی و مقایسه قیمت، محصولات و فروشگاه‌ھای اینترنتی

بریم خرید
خرید و قیمت رادیاتور و شوفاژ

No Product

محصولی وجود ندارد!

نکاتی که باید قبل از خرید شوفاژ و رادیاتور بدانید!

همانطور که می دانید با شروع فصل سرما همه به دنبال خرید وسایل گرمایشی هستند تا فضای موردنظر خود را گرم کنند. یکی از سیستم های گرمایشی پرکاربرد و پرفروش، رادیاتور و شوفاژ است. این وسیله گرمایشی مزایای بسیار زیادی دارد و به خوبی می تواند گرمای خانه یا محل کار شما را تامین کند. اگر شما این مقاله را می خوانید پس به دنبال خرید شوفاژ و رادیاتور هستید پس بهتر است نکات خرید شوفاژ و رادیاتور و همچنین نکات نگهداری از شوفاژ و رادیاتور را بدانید تا طول عمر سیستم گرمایشی شما بیشتر شود. پس با ما همراه باشید تا در این محتوا از تیم بریم خرید شما را با کلیه نکاتی که لازم است قبل از خرید شوفاژ و رادیاتور
بدانید آشنا کنیم!

رادیاتور چیست؟

قطعا اولین چیزی که قبل از خرید رادیاتور باید بدانید درباره نوع عملکرد آن است. رادیاتور یا شوفاژ یک وسیله گرمایشی است که در انواع مختلفی تولید می شود و برای گرمایش محیط به کار می رود. رادیاتور یک وسیله گرمایشی فلزی یا نیمه فلزی است که حرارت را منتقل می کند. در واقع شوفاژ یا رادیاتور، نوعی پنل است که آب داخل آن به گردش درمی آید و باعث گرم شدن محیط می شود.

رادیاتور چطوری کار می کند؟

رادیاتور از طریق لوله کشی آب، به یک سیستم گرمایش مرکزی مانند موتورخانه و یا پکیج متصل می شود. آب از طریق لوله کشی وارد رادیاتور می شود و به جریان می افتد، پکیج و موتورخانه آب را گرم می کنند و حرارتی که آب دارد از طریق رادیاتور، به خانه شما منتقل می شود بنابراین از طریق آب گرمی که داخل رادیاتور وجود دارد، محیط اطراف گرم می شود.

زمانی که آب گرمای خود را به محیط منتقل کند مجددا سرد یا ولرم می شود. بنابراین به سمت پایین رادیاتور می آید و مجددا گرم می شود و به سمت بالا می رود. آب گرم به سمت بالا می رود حرارت خود را از دست می دهد و آب سرد به پایین منتقل می شود. این جریان آب داخل رادیاتور، باعث گرم شدن خانه شما می
شود.

یک رادیاتور خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

یک رادیاتور خوب و ایده آل معمولا در مصرف انرژی شما صرفه جویی می کند. چون شما در صورتی که از بخاری یا سایر وسایل گرمایشی برای گرم کردن محیط خود استفاده کنید میزان هزینه ای که هر ماه باید برای گاز پرداخت کنید بسیار زیاد می شود. یعنی قبض گاز شما افزایش پیدا می کند چون گاز در ایران گران تر از آب است. شوفاژ و رادیاتور به دلیل مصرف آبی که دارند هزینه های شما را کاهش می دهند چون آب ارزان تر از گاز است و آبی که وارد شوفاژ می شود دائم در جریان و گردش است/ یعنی یک بار پر می شود و هزینه های مصرفی شما بسیار کمتر می شود.

یکی دیگر از ویژگی هایی که رادیاتورهای خوب دارند گرم کردن محیط با سرعت بالاست. معمولا خانه یا محل کار توسط چند شوفاژ گرم می شود پس رادیاتورها در فضای موردنظر شما پخش می شوند و فقط از یک رادیاتور استفاده نمی کنید. بنابراین محیط شما به سرعت گرم می شود و در یک زمان کوتاه کل فضای شما حتی اگر متراژ زیادی داشته باشد هم گرم می شود.

دمای شوفاژ معمولا بالاست پس وقتی شوفاژ یا رادیاتور بخرید دیگر نیازی به وسیله گرمایشی دیگری برای گرم کردن محیط موردنظرتان ندارید و شوفاژ کافیست چون راندمان بالایی دارند. همچنین حرارتی که شوفاژ تولید می کند به مدت زیادی در محیط شما باقی می ماند و به دلیل گردش آبی که در شوفاژ وجود
دارد، به صورت مداوم این گرما شارژ می شود و محیط شما به هیچ وجه سرد نمی شود.

برای خرید شوفاژ و رادیاتور چه جنسی انتخاب کنیم؟

رادیاتورها معمولا بر اساس نوعی که تولید می شوند جنس های متفاوتی دارند. برای مثال رادیاتور آلومینیومی، رادیاتور مسی، رادیاتور فولادی و چدنی از جمله جنس هایی هستند که تولید می شوند. اما در این بین اگر بخواهیم جنس های مختلف رادیاتور را با هم مقایسه کنیم مس بهترین گزینه برای انتقال حرارت است اما هزینه بسیار بالایی دارد و استفاده از آن مقرون به صرفه نیست بنابراین تولید نمی شود. بعد از مس بهترین گزینه برای دریافت بالاترین بازدهی از رادیاتور و شوفاژ و دریافت بیشترین حرارت، انتخاب رادیاتور آلومینیومی است.

رادیاتورهای آلومینیومی دچار زنگ زدگی نمی شوند و سوراخ نمی شوند بنابراین طول عمر بالایی هم دارند پس می توان گفت بهترین گزینه برای خرید شوفاژ و رادیاتور، انتخاب رادیاتور آلومینیومی است. استفاده از آلومینیوم مقرون به صرفه تر است و باتوجه به طول عمر بالا و بازدهی بالایی که این نوع رادیاتورها دارند می توان گفت هزینه مقرون به صرفه و خوبی دارند و ارزش خرید و یک بار هزینه کردن دارند.

رادیاتور پره ای بهتر است یا پنلی؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که خریداران هنگام خرید شوفاژ و رادیاتور دارند این است که رادیاتور پنلی بخرم یا پره ای؟ کدام مدل بهتر است ؟ گرمای رادیاتور پنلی بهتر است یا پره ای؟! واقعیت این است که رادیاتورها بازده حرارتی دارند یعنی شما می توانید زمان خرید رادیاتور، به بازده حرارتی آن دقت کنید سپس طبق دمایی که انتظار دارید و فضایی که می خواهید گرم کنید رادیاتور موردنظرتان را انتخاب کنید. بازده حرارتی رادیاتور نشان دهنده میزان گرمایی است که منتقل می کند.

· مقایسه بازدهی حرارتی رادیاتور پنلی و پره ای

اگر بخواهیم دو رادیاتور پنلی و پره ای را از نظر انتقال حرارت مقایسه کنیم 100 سانت رادیاتور پنلی با یک رادیاتور 10 پره ای برابر از نظر اندازه برابرند اما تقریبا بازده حرارتی در رادیاتور پنلی 100 سانتی، حدود 1832 کیلوکالری است در حالی که رادیاتور پره ای 100 سانتی، حدود 1896 کیلوکالری حرارت منتقل می کند و بازدهی بالاتری نسبت به رادیاتور پنلی دارد و تفاوت زیادی از نظر بازدهی گرما ندارند.

· مقایسه طول عمر رادیاتور پنلی و پره ای

قطعا کسی که قصد خرید شوفاژ و رادیاتور دارد، طول عمر بالایی از وسیله گرمایشی خود می خواهد و قصد خرید یک وسیله مادام العمر دارد و دوست ندارد که زود خراب شود پس باید رادیاتوری انتخاب کنید که طول عمر بالایی داشته باشد و سوراخ نشود. رادیاتورهای پنلی یا متری از جنس فولاد ساخته می شوند و رادیاتورهای پره ای از جنس آلومینیوم هستند. مقاومت فولاد نسبت به آلومینیوم بیشتر است اما به دلیل جنسی که دارد امکان زنگ زدن و سوراخ شدن در آن
وجود دارد به همین دلیل توصیه می شود از رادیاتورهایی با جنس آلومینیوم استفاده کنید تا سوراخ نشود.

· تعمیر رادیاتور پنلی راحت تره یا پره ای؟

نکته دیگری که قبل از خرید شوفاژ و رادیاتور باید بدانید این است که رادیاتورهای پنلی امکان تعمیر ندارند یعنی اگر شوفاژ پنلی یا متری بخرید و زنگ بزند یا سوراخ شود نمی توانید آن را تعمیر کنید و باید آن را تعویض کنید اما رادیاتورهای پره ای امکان اضافه کردن و کم کردن پره ها را دارند پس اگر خراب شوند یا یکی از پره های آن سوراخ شود می توانید آن را تعویض کنید و نیازی به تعویض کل شوفاژ نیست فقط قسمتی که خراب شده تعویض می شود. همچنین رادیاتور پنلی امکان کم و زیاد کردن دما ندارد و باید با دمای پیش فرضی که دارد کار کنید اما رادیاتورهای پره ای امکان تنظیم حرارت دارند .

فاصله رادیاتور از کف زمین باید چقدر باشه؟

بهتر است لوله کشی و نصب رادیاتور شما توسط لوله کش و نصاب رادیاتور انجام شود و خودتان انجام ندهید اما بهتر است بدانید شوفاژها باید در ارتفاع هفت تا ده متری از کف زمین نصب شوند تا گردش هوا زیر شوفاژ وجود داشته باشد و بازدهی شوفاژ بیشتر شود.

نکات نصب رادیاتور و شوفاژ

· زمان نصب شوفاژ دقت کنید که هیچ فشاری از سمت شیرآلات روی دیوار نباشد اگر شیرآلات شوفاژ شما به دیوار فشار وارد کند به مرور زمان گچ یا رنگ ترک می خورد و بعد از مدتی کلا تخریب می شود.

· هنگام نصب رادیاتور، شیرهای ترموستاتیک تهیه کنید تا طول عمر و کارایی پکیج شما بیشتر شود و هزینه گاز شما کمتر شود.

· بهتر است از شیری استفاده کنید که هواگیری اتوماتیک داشته باشد تا هواگیری به راحتی انجام شود و طول عمر رادیاتور شما بیشتر شود.

· فاصله بین شوفاژ و دیوار را حفظ کنید تا در صورت نشت آب دیوار شما خراب نشود.

· شوفاژ را در مکانی قرار دهید که دور آن خالی باشد تا بازدهی گرمای آن بیشتر شود.

برای نصب رادیاتور چی لازم داریم؟

· شیر رادیاتور برای قطع و وصل کردن جریان آب در رادیاتور

· زانوی قفلی که روی رادیاتور نصب می شود

· شیر هواگیری رادیاتور برای تخلیه هوایی که داخل لوله ها و رادیاتور وجود دارد و جلوگیری از نشت آب

· واشر

· بست پرچمی

· درپوش ماسوره

چرا باید رادیاتور هواگیری کنیم؟

وقتی آب گرم داخل رادیاتور جریان پیدا می کند و با محفظه داخلی رادیاتور که آلومینیومی است برخورد می کند یک گاز تولید می کند که اگر تخلیه نشود و هواگیری رادیاتور را انجام ندهید بازدهی شوفاژ شما کمتر می شود و پره های رادیاتور شما گرم نمی شود.

چطوری می تونیم هواگیری رادیاتور انجام بدیم؟

هواگیری شوفاژ یا رادیاتور هرسال قبل از روشن کردن شوفاژ و پکیج ها باید انجام شود و خودتان می توانید انجام دهید. برای این کار باید یک آچار مخصوص هواگیری رادیاتور از فروشگاه های تاسیساتی تهیه کنیدو پیچ هواگیری رادیاتور را بر خلاف جهت چرخش عقربه های ساعت بچرخانید. هوای رادیاتور به همراه مقداری آب خالی می شود و می توانید پیچ را ببندید.

معمولا بعد از هربار تعمیر پکیج یا موتورخانه و یا زمانی که بعد از یک مدت طولانی قرار است رادیاتورها را روشن کنید هواگیری انجام می شود. همچنین اگر قسمتی از رادیاتور شما گرم نشده و سرد مانده و یا صدای ریزش آب داخل رادیاتور می شنوید و یا آب مدار به هر دلیل تخلیه شده، لازم است رادیاتور یا شوفاژتان را هواگیری کنید.

باتوجه به تمام نکاتی که در این مقاله از تیم تولید محتوای بریم خرید ذکر کردیم، می توانید بهترین انتخاب را هنگام خرید شوفاژ و رادیاتور داشته باشید و با رعایت نکات نصب و نگهداری از رادیاتور، طول عمر دستگاه خود را افزایش دهید. اگر قصد خرید رادیاتور دارید می توانید به وب سایت بریم خرید، مرجع مقایسه فروشگاه های اینترنتی مراجعه کنید و تمام فروشگاه های اینترنتی معتبری که رادیاتور و شوفاژ موجود دارند مشاهده کنید تا در نهایت محصول موردنیاز خود را
با بهترین قیمت از معتبرترین فروشگاه خریداری کنید.