محصولی وجود ندارد!

جاروبرقی، این وسیله پرکاربرد خانگی اولین بار در قرن نوزدهم مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن به حدی از شهرت و محبوبیت دست پیدا کرد، که هر کسی با هر پیشینه و موقعیتی تصمیم به خرید این دستگاه همه‌کاره گرفت. امروز وجود این دستیاران نظافت در هر خانه‌ای ضروری است. چرا که که جهان بدون آنها مکان بسیار کثیف‌تری خواهد بود.

اگر بخواهیم تعریف ساده‌ای از جاروبرقی ارائه دهیم، باید بگوییم که این وسیله خانگی برقی گرد و خاک، زباله، آلودگی و ذرات ریز را از سطوح مختلف می‌زداید. مزیت جاروبرقی نسبت به دیگر لوازم یا تکنیک‌های نظافت سطوح، این است که این دستگاه فرآیند تمیز کاری را با سرعت و قدرت قابل‌توجهی انجام می‌دهد.

علاوه بر آن، تأثیرگذاری جاروبرقی نسبت به وسایل دیگر آنقدر زیاد است، که هر کسی تشخیص می‌دهد کدام سطح با جارو برقی تمیز شده و کدامیک با روش‌های غیر از جاروبرقی!

 

مکانیزم جاروبرقی

سازوکار و نحوه عملکرد جاروبرقی در یک کلمه ساده خلاصه می‌شود؛ مکش. این موضوع با یک مثال روشن می‌شود. مطمئناً شما نیز تجربه خوردن نوشیدنی با نی را داشته‌اید. زمانی که از طریق نی جرعه‌ای از نوشیدنی درون لیوان را می‌نوشید، عمل مکیدن باعث ایجاد فشار هوای منفی در داخل نی می‌شود. فشاری که خیلی کمتر از جو اطراف است.

درست مثل فیلم های فضایی، که در آنجا شکاف بدنه سفینه فضایی مردم را به فضا می کشد، جارو برقی فشار منفی را در داخل ایجاد می‌کند، که باعث ورود جریان هوا به داخل آن می شود. در واقع زمانی که شما کلید شروع به کار جاروبرقی را فشار می‌دهید، جریان هوایی مکنده در تأسیسات این دستگاه به راه می‌افتد.

حالا نوبت به هنرنمایی لوله، نازل و پدال جاروبرقی می‌رسد که با هدایت شما فشار جریان هوا را به نفع مکش ذرات موجود روی سطح، اعمال کند.

 

اجزاء و قطعات جاروبرقی

 • موتور الکتریکی؛ جاروبرقی از یک موتور الکتریکی که یک فن را می چرخاند، استفاده می‌کند. این فن هوا را می‌مکد و هر ذره کوچکی که در آن گیر کرده‌باشد را درون یک کیسه یا کپسول فشار می‌فرستد. ممکن است فکر کنید این عملکرد موقتی است، زیرا فقط می‌تواند هوا را به فضای محدودی منتقل کند. اما کیسه خلأ دارای یک درگاه خروجی است، که هوا را از طرف دیگر خارج کرده و به موتور اجازه می‌دهد تا به طور طبیعی کار کند.
 • فیلتر؛ هوایی که در اثر فعل و انفعالات صورت گرفته درون جاروبرقی در فضای اطراف پخش می‌شود، پر از ذرات ریز و غیرقابل مشاهده است. این ذرات اگر به مقدار زیادی توسط بینی و دهان شما استنشاق شود، می‌تواند به ریه‌ها آسیب بزند.

به همین علت، جاروبرقی هوا را قبل از بیرون دادن از طریق یک یا چند فیلتر که اغلب از نوع فیلتر HEPA است، عبور می‌دهد. بدین ترتیب تقریباً تمام ذرات ریز گرد و غبار از درون فیلتر به دام افتاده و هوای بیرون برای تنفس سالم است.

 • لوله مکش؛ قدرت یک جارو برقی فقط وابسته به قدرت موتور نیست. اندازه و ساختار درگاه ورودی که خاک را می‌مکد نیز، در توان مکش دستگاه مؤثر است. بدین ترتیب هرچه اندازه ورودی کوچک‌تر باشد، قدرت مکش بیشتری نیز تولید می‌شود. در واقع فشردن مقدار هوای یکسان از یک مجرای باریک، برابر با سرعت یافتن جریان هوا است.

به همین دلیل است که اتصالات جارو برقی با درگاه‌های ورودی کوچک‌ و باریک مکش بیشتری نسبت به انواع دیگر دارند.

جارو برقی انواع مختلفی دارد، اما همه آنها بر اساس همان اصل ایجاد فشار منفی با استفاده از فن، به دام انداختن خاک بوسیله مکش، تمیز کردن هوای خروجی و سپس آزاد کردن آن کار می‌کنند.

مشخصات فنی جاروبرقی

مشخصات فنی جارو برقی از فاکتورهای مهمی است که علاوه بر مشخصات کلی و ظاهری جاروبرقی، هنگام خرید باید به آن توجه کرد. مشخصات فنی جاروبرقی از موارد مهم انتخاب یک جارو برقی خوب است که عملکرد جارو بستگی زیادی به آن دارد.

توان یا قدرت موتور جارو یکی از مشخصات فنی جاروبرقی است که با واحد وات نشان داده می‌شود. جاروهای خانگی به طور معمول دارای توانی در بازه ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ وات هستند.

همچنین توان مکش هم باید در نظر گرفت. توان مکش یا ایروات همیشه عددی کمتر از توان موتور خواهد بود. قطعا یک موتور با توان بالاتر قدرت مکش بیشتری هم دارد اما قدرت مکش دو جاروبرقی با توان موتور یکسان، می‌تواند بسیار متفاوت باشد که ناشی از شکل پارویی، طول و اتصالات لوله‌ها و عایق‌بندی بدنه است. در ادامه به چند نمونه از مشخصات فنی جاروبرقی می‌پردازیم:

توان موتور

توان موتور از مهمترین مشخصات جاروبرقی در هنگام خرید است که عملکرد جاروبرقی تا حد زیادی وابسته به آن است. است. توان اکثر جاروبرقی‌ها حدود ۱۴۰۰ تا ۲۵۰۰ وات می باشد. هر چه توان موتور بالاتر، قدرت جاروبرقی بیشتر خواهد بود. معمولاً توان موتور ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ وات برای استفاده‌ معمولی کافی است. موتورهای جاروبرقی انواع مختلفی دارند. این موتورها اغلب از نوع الکتریکی هستند اما نوع الکتریکی آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. بیشتر موتورهای جارو برقی ها امروزه از نوع کالکتور (collector) دسته بندی می‌شوند.

توان مکش

توان مکش از دیگر مشخصات فنی جاروبرقی است. مکش هوای درون لوله‌های خرطومی، برای جذب آشغال ها و ذرات ریز وظیفه اصلی موتور جارو برقی است. به این ترتیب جاروبرقی کار نظافت و پاک کردن هر سطحی را از گرد و خاک و یا آلودگی‌ها انجام می‌دهد. به همین دلیل توان مکش اهمیت زیادی دارد و در واقع بخش اصلی موتور هر جارو برقی به حساب می‌آید. به همین دلیل همیشه دو عدد مختلف در فهرست مشخصات فنی جاروبرقی نوشته می‌شود.

اگر در مشخصات فنی جاروبرقی نوشته شده باشد (۳۰۰/۱۴۰۰)، یکی به معنای قدرت موتور و دیگری به معنای قدرت مکش خواهد بود. در صورت بروز اتصالی و یا اختلال در عملکرد مکنده، ایجاد جریان هوا به سمت داخل لوله‌های خرطومی از طریق مکش با اختلال مواجه و یا قطع می شود و موتور نیاز به تعمیر خواهد داشت.

صدای جاروبرقی

هیچکس سر و صدای بیش از حد جارو برقی را نمی خواهد به همین دلیل یکی از ویژگی های خوب جارو برقی نداشتن صدای زیاد است.در واقع صدای بلند جارو برقی به دلیل عایق نبودن بدنه و اطراف موتور است. از سوی دیگر برخی معتقدند برای جاروبرقی های قدرتمند این ویژگی اجتناب ناپذیر است.با این حال، مدل‌های مدرن و دستگاه هایی که قیمت بالاتری دارند ارتعاش زیادی ندارند و بر این اساس، سر و صدای زیادی ایجاد نمی‌کنند.همچنین بعضی از مدل های خاص ، با استفاده از مایعات در اطراف موتور و عایق بندی باعث حذف میزان زیادی از صدای موتور می شوند. میزان صدای قابل قبول برای جارو برقی ۷۱-۹۲ دسی بل در فاصله ۰.۵ متر از شخص است. این مشخصه به طور عمومی در مشخصات جاروبرقی ذکر نمی‌شود، اما می‌توانید از فروشنده بخواهید جاروبرقی موجود در فروشگاه را روشن کند تا درک کنید میزان صدای تولید شده آن به چه میزان است. به هیچ عنوان از میزان صدای جاروبرقی نمی‌توان کم کرد،‌ به همین دلیل بهتر است از خرید جاروبرقی‌هایی با سروصدای فراوانی خودداری نمود.

چرخ جارو

جاروها اغلب دو چرخ بزرگ در بدنه و یک چرخ کوچک چرخان در زیر جارو دارند که قابلیت تغییر مسیر و چرخش را ایجاد می‌کنند. هر قدر چرخ‌ها بزرگ‌تر باشند، انعطاف‌پذیری دستگاه بیشتر و جارو کردن آسان‌تر خواهد بود.

طول سیم استاندارد

طول سیم دستگاه را نیز می‌توان از مشخصات فنی جاروبرقی در نظر گرفت. ۶‌ تا ۹ متر طول سیم استاندارد است که اگر کوتاه و غیراستاندارد باشد، مجبور می‌شوید برای جارو کردن هر نقطه، مرتب جاروبرقی را بلند کنید تا به پریز دیگری وصل کنید.

 فیلتر

از موارد مهم دیگر مشخصات فنی جارو برقی فیلترهای جاروبرقی هستند که نقش مهمی در حفظ پاکیزگی و نظافت محیط دارند. همانطور که پیشتر نیز گفته شد فیلترها هنگام مکش هوا، مانع از پخش ذرات ریز و گرد و خاک در محیط اطراف می‌شوند. در جاروهای کیسه‌ای تنها یک فیلتر به نام هپا به کار برده می شود، از فیلترهای متعدد معمولا در جاروهای بدون کیسه استفاده می‌شود. عدم شست وشو یا تعویض این فیلترها تأثیر منفی به سزایی بر عملکرد و صدای جارو دارند. فیلترهای دیگر مانند فیلترهای نانو، میکرو فیلترها، نانوسیلورها، سایکلون، فوم و … هم ممکن است توسط تولیدکنندگان در جارو نصب شوند. اکثر این فیلترها قابل شستشو یا تعویض هستند.

کاربرد جاروبرقی

جارو برقی در جمع کردن هیچ چیز به اندازه گردو خاک مهارت ندارد. بنابراین استفاده از این دستگاه در گردگیری‌های هفتگی یا حتی روزانه ضروری به نظر می‌رسد.همچنین انواع زباله‌های ریزی که بعد از آشپزی بر روی کانتر و کابینت‌ها باقی می‌ماند و یا بر روی زمین می‌ریزد، بوسیله جاروبرقی تمیز می‌شود. اما علاوه بر کاربرد متداولی که همه از جاروبرقی سراغ داریم، این دستگاه همه‌کاره استفاده‌های متفاوت دیگری نیز دارد.

 • جمع‌آوری موی حیوانات خانگی؛ جاروبرقی می‌تواند مو و پرز حیوانات خانگی را از روی فرش، موکت، قالیچه، بالش، پتو و همچنین سطح سرامیکی زمین بردارید. به علاوه ملحفه و پوشاک خواب حیوانات خانگی را می‌توان قبل از انداختن در ماشین لباس‌شویی بوسیله جاروبرقی تمیز کرد. مزیت این کار این است که ماشین لباس‌شویی شما بوسیله مو و پرز روی البسه حیوانات خانگی آسیب نمی‌بیند.
 • از بین بردن حشرات خانگی؛ یک مطالعه توسط دانشگاه ایالتی اوهایو نشان داده، که جاروبرقی کشیدن مکرر باعث از بین رفتن 96 درصد کک دیگر حشرات موجود در خانه می‌شود. به علاوه ساختار خلأطور یا وکیوم این دستگاه، یک ابزار عالی برای از بین بردن ریزگردها و سلول‌های پوستی انسان است. ریزگردهایی که بر روی تشک‌، فرش و موکت می‌چسبند.
 • همچنین یک شلنگ جاروبرقی ابزاری کاربردی برای تمیز کردن تارعنکبوت و در دام انداختن خود عنکبوت یا دیگر حشراتی‌ است، که در گوشه‌های دیوار یا روی سقف جمع می‌شوند. البته فراموش نکنید که پس از بین بردن حشرات، با استفاده از یک پارچه سفید و تمیز نوار لوله، شلنگ و برس جاروبرقی را تمیز کنید.
 • برق انداختن روفرشی، بالش، و تابلو فرش؛ جدای از تمیز کردن گرد و غبار و ذرات ریز چسبیده بر روی روفرشی، تابلو فرش یا بالش؛ شما می‌توانید با کمک جاروبرقی خود و چند قاشق جوش‌شیرین، بوی بد این وسایل را از بین برده و آنها را مثل روز اولشان نو کنید.

برای این کار باید مقداری جوش‌شیرین روی این وسایل بپاشید. سپس آن را به آرامی با اسفنج مرطوب بر روی سطح مورد نظر بمالید. اجازه دهید جوش‌شیرین حداقل یک ساعت روی سطح باقی بماند. سپس بوسیله جاروبرقی جوش‌شیرین را جمع کرده و سرتاسر وسیله مورد نظر را تمیز کنید.

نتیجه این اقدام شما را شگفت‌زده خواهد کرد. چرا که انواع پارچه بوسیله خاصیت سایشی جوش‌شیرین و تجزیه ‌شدن ذرات خاک و همچنین مکش وکیوم جاروبرقی رنگ فوق‌العاده روشنی پیدا می‌کند.

 • تمیز کردن وسایل منزل؛ شما می‌توانید قبل از اینکه جاروبرقی کشیدن را شروع کنید، برس جاروبرقی را برای زدودن گردوخاک از روی آباژور، کتابخانه، پرده، مبل و حتی برگ گیاهان به کار بگیرید.  استفاده کنید.
 • جریان هوای پاک؛ استفاده از جاروبرقی برای نظافت در و پنجره از تجمع مواد آلرژی‌زا در درز و شکاف‌ها جلوگیری می‌کند. به این ترتیب هوای پاکیزه در فضای خانه به جریان می‌افتد.
 • پیدا کردن اشیاء کوچک؛ اگر گوشواره‌تان را زیر تخت و یا پشت مبل انداخته‌اید و نمی‌توانید آن را بردارید، جاروبرقی مشکل شما را حل می‌کند. برای این کار جوراب شلواری قدیمی خود را روی دهانه لوله جاروبرقی بکشید و با یک تکه کش آن را محکم کنید. سپس لوله را به محل موردنظر نزدیک کرده و دستگاه را روشن کنید. به این ترتیب گوشواره شما به جوراب روی لوله می‌چسبد.
 • تمیز کردن لوازم آشپزخانه؛ جاروبرقی نمی‌تواند یخچال را تمیز کند و یا چربی را از روی اجاق پاک کند، اما می‌تواند به شما در نظافت آشپزخانه کمک کند. البته حواستان باشد که  همیشه قبل از استفاده از جاروبرقی، وسیله مورد نظر را از برق جدا کنید.

به این ترتیب می‌توانید از جاروبرقی در نظافت بخش‌های زیر کمک بگیرید:

✔ زدودن گرد و غبار از کویل‌ها و خازن یخچال و فریزر؛ این کار باعث می‌شود که یخچال و فریزر شما بهتر کار کند؛

✔ نظافت فاصله بین وسایل و میزهای پیشخوان، کانتر و کابینت‌ها؛ جمع کردن ذرات غذا و نان از این فضاها به جلوگیری از هجوم حشرات کمک می‌کند.

✔ از بین بردن خرده ریزه‌های درون توستر و اجاق

 

انواع جاروبرقی

 • جارو برقی خانگی؛

معمول‌ترین جاروبرقی که تحت عنوان جاروبرقی خانگی شناخته می‌شود، بهترین گزینه برای نظافت منزل است. این نوع جارو برقی که معمولاً از نوع کیسه‌دار و ایستاده است، قدرت موتوری مناسبی داشته و همچنین ظرفیت قابل‌قبولی برای جمع‌آوری زباله‌ها دارد.

امکان تمیز کردن سطوح چوبی، سرامیکی، سنگی، پارکت و فرش و قالیچه و موکت با جاروبرقی خانگی وجود دارد. 

 • جاروبرقی سطلی؛

این مدل جاروبرقی ظرفیت مخزن قابل‌توجهی داشته و برای نظافت سالن‌های بزرگ مناسب است.از طرفی ساختار و شکل فیزیکی این مدل جاروبرقی به گونه‌ای است که می‌تواند به راحتی حرکت کند و نیاز به اعمال نیروی زیادی ندارد.

 • جاروبرقی ایستاده؛

شکل ظاهری و طراحی این مدل جاروبرقی به صورت به گونه‌ای است که می‌توان از آن به صورت ایستاده استفاده کرد. البته توان مکش و ظرفیت مخزن این نوع جاروبرقی از انواع دیگر کمتر است.

 • جاروبرقی عصایی؛

این نوع جاروبرقی همانطور که از اسمش پیداست، مثل عصای دست شما در امور خانه‌داری کمکتان می‌کند. وزن کم و سهولت کارکرد، از جمله ویژگی‌های متمایز این دستگاه است.

 • جاروبرقی‌های تک‌کاره، دو کاره و سه کاره؛

  جارو برقی تک‌کاره یا جارو خاک، برای مصارف خانگی، ‌کف‌پوش‌ها و  سطوح سرامیکی طراحی ‌شده است. جارو برقی دوکاره یا جاروی آب‌ و خاک برای جمع‌آوری گرد و غبار و مواد مایع پخش‌شده در محیط کار مثل رستوران‌ها یا هتل‌ها به کار می‌رود. این جارو قدرت و سرعت مکش بالا و ساختار قوی دارد. جارو برقی سه‌کاره یا آب ‌و خاک و شوینده؛ این جاروها دو دسته‌اند. جاروهای نیمه‌صنعتی که در کارگاه‌های تولیدی، محل‌های ساخت‌وساز، ساختمان‌های تجاری و مراکز خرید استفاده می‌شود و جاروهای صنعتی که در صنایع و کارخانه‌های صنعتی به کار می‌رود. این جاروها قدرت و توان بسیار بالاتری دارند و می‌توانند مدت طولانی روشن بمانند.

 • جارو برقی کیسه‌ای و مخزنی؛

  بعضی از جاروبرقی‌ها کیسه‌ای و بعضی دیگر مخزنی هستند. جاروبرقی‌های کیسه‌ای پاکت زباله دارند. نشانگر پر بودن مخزن در جاروهای کیسه‌ای با یک خط قرمز یا چراغ هشدار عمل می‌کند. جاروبرقی‌های مخزنی کیسه ندارند و زباله‌هایی که جارو می‌مکد، در مخزن جمع می‌شود. در این جاروها به علت شفاف بودن مخزن، نیازی به نشانگر پر بودن مخزن نیست.

 

خرید جاروبرقی

برای خرید بهترین جاروبرقی که مناسب وسعت منزل شما و سبک زندگیتان باشد باید ویژگی‌هایی مانند؛ قدرت موتور، تجهیزات، نوع و تعداد فیلتر، شعاع کارکرد و دیگر قابلیت‌های مدل‌های مختلف را بررسی کنید. شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت بریم‌خرید به منبعی از اطلاعات مفید در زمینه خرید جاروبرقی دست پیدا کنید.

در بریم‌خرید فهرستی از جاروبرقی با مدل، برند و ویژگی‌های مختلف تهیه و ارائه شده‌است. به این ترتیب چالش‌های تصمیم‌گیری در مورد خرید جاروبرقی از سر راه شما برداشته می‌شود. 

قیمت جاروبرقی

قیمت جاروبرقی بسته به عوامل مختلفی متفاوت است. برای مثال جاروبرقی با توان موتور ۲۰۰۰، با جاروبرقی دارای توان ۲۵۰۰ اختلاف قیمت مشخصی دارد. البته عوامل دیگری نیز وجود دارند، که در تعیین قیمت جاروبرقی موثرند. این عوامل عبارتند از؛ کمپانی تولیدکننده، تجهیزات و قابلیت‌ها.

برای اینکه از قیمت روز جاروبرقی‌های مختلف اطلاع کسب کنید، وبسایت بریم‌خرید را بررسی کرده و با مقایسه قیمت انواع جاروبرقی در فروشگاه های آنلاین مختلف، بهترین گزینه را متناسب با شرایط اقتصادی خود برای خرید انتخاب کنید.